W ostatnich latach niż demograficzny w Polsce stał się zjawiskiem wręcz niebezpiecznym. Ujemny przyrost naturalny oraz związane z nim pesymistyczne prognozy gospodarcze stoją u podstaw kontrowersyjnych zmian w ustawie emerytalnej oraz wszelkich rządowych działań zachęcających Polaków do zakładania rodzin.

Data dodania: 2015-09-19

Wyświetleń: 819

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

„Maluch na uczelni”, czyli rządowy program pomocy rodzicom ze środowisk akademickich

Jednym z realizowanych w 2015 roku planów mających na celu wprowadzenie ułatwień dla rodziców jest skierowany do środowisk akademickich program „Maluch na uczelni”.

Jakie są cele Programu?

Program „Maluch” powstał na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 2011 roku o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Od samego początku realizacją Programu zajmuje się Minister Pracy i Polityki Społecznej. Wdrażając w życie „Malucha”, Minister wypełniał założenia rządowej polityki rodzinnej w zakresie wspierania rodzin oraz działań opiekuńczych nad małymi dziećmi.

Cele wyznaczone przez Program realizowane są poprzez następujące działania:

  • tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi instytucji opiekuńczych i edukacyjnych dla dzieci do lat 3;
  • poprawa jakości funkcjonowania instytucji zajmujących się opieką nad małymi dziećmi;
  • stworzenie warunków do podjęcia przez rodziców i opiekunów dzieci pracy zawodowej, ze szczególnym naciskiem na ułatwienie kobietom powrotu do pracy po zakończonym urlopie macierzyńskim;
  • zapewnienie wsparcia jednostkom samorządowym, które chcą tworzyć na swoim terenie instytucje opiekuńczo – edukacyjne dla małych dzieci;
  • stworzenie w instytucjach opiekuńczych miejsc dla dzieci do lat trzech, do czasu osiągnięcia przez nie wieku przedszkolnego.

Ile wart jest tegoroczny „Maluch”?

Dofinansowanie z budżetu Państwa do zadań realizowanych w ramach Programu na ten rok wyniosło 151 mln zł. O pieniądze te mogły walczyć wszystkie podmioty działające na podstawie „Ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3”, a więc gminy, osoby fizyczne, osoby prawne (w tym uczelnie) oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. 

Program „Maluch” składa się z czterech modułów, z których pierwsze dwa przeznaczone są dla gmin, moduł trzeci dla podmiotów niegminnych, zaś moduł czwarty to powstały z myślą o uczelniach oraz o współpracujących z nimi podmiotach moduł noszący nazwę „Maluch na uczelni”.

Jak uczelnie wykorzystały tę szansę?

„Maluch na uczelni” zakłada tworzenie nowych miejsc w instytucjach opieki (a także zapewnienie funkcjonowania już działających) dla dzieci studentów, doktorantów oraz pracowników uczelni lub też osób wykonujących na rzecz uczelni zadania na podstawie umowy cywilnoprawnej. Na moduł ten w bieżącym roku przeznaczonych było 11 mln zł, z możliwością zwiększenia tej kwoty o środki niespożytkowane w pozostałych trzech modułach.

Doskonałym przykładem wykorzystania szansy oferowanej przez rządowy program „Maluch na uczelni” jest inicjatywa Wyższej Szkoły Prawa im. Heleny Chodkowskiej we Wrocławiu, która wraz z firmą partnerską oraz jednym z wrocławskich przedszkoli otrzymała dofinansowanie z budżetu Państwa na utworzenie Punktu Dziennej Opieki dla dzieci studentów i pracowników uczelni. Punkt ten, zgodnie z założeniami Programu, będzie sprawować opiekę nad dziećmi w wieku od 1 do 3 lat. Warte podkreślenia w przypadku WSP jest również i to, że choć „Maluch na uczelni” skierowany jest do studentów i pracowników akademickich, Wyższa Szkoła Prawa im. H. Chodkowskiej zaoferowała pomoc również rodzicom niezwiązanym z tym środowiskiem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena