0 głosów

Nie wiń się, że twoja łazienka ma najwyżej 5 metrów kw. Rusz głową i zagospodaruj wnętrze raz jeszcze. Być może na etapie projektu popełniłeś jeden z podstawowych błędów aranżacyjnych i to on jest problemem, dla którego nie czujesz się komfortowo.

Img

Mała przestrzeń w łazience to nie powód do wstydu

Problem małych łazienek nie leży w metrażu, a samym projekcie. Zdarza się bowiem, że w ich wnętrzach lądują duże żyrandole, masywne lustra okute w złote ramy, a na ścianach pojawiają się ciemnobrązowe fototapety lub drobna, matowa glazura.

Sprawdź listę i upewnij się, że twoja łazienka jest poprawnie urządzana

 

Błąd 1: 2-metrowa wanna w miejscu kabiny prysznicowej

 

Zdajemy sobie sprawę, że godzinny sen w gorącej wodzie w wannie jest trudny do porównania do 15-minutowego prysznica na stojąco, to musisz wiedzieć, że jeśli jesteś właścicielem małej łazienki, pomysł na dużą wannę wybij sobie z głowy. Nawet w jakiś sposób zagospodarowałeś przestrzeń tuż nad nią, np. zawieszając półkę ścienną, pozbądź się jej tak szybko, jak to możliwe.

 

Błąd 2: Najtańsza, stojąca miska ustępowa

 

Dobrej klasy miska ustępowa to koszt od 500 do około 1,000 złotych. Jeśli w swojej łazience zamontowałeś tą klasyczną, stojącą – wymień ją na podwieszaną na stelażu do zabudowy:

  • zyskasz więcej przestrzeni na podłodze,
  • utrzymasz łazienkę w odpowiedniej czystości.

 

Jeśli nie wiesz jak się za to zabrać, poproś o pomoc fachowca. Stojące miski ustępowe to relikt przeszłości lat 80' ubiegłego wieku.

 

Błąd 3: Duży żyrandol jako podstawowe źródło światła

 

W małej łazience podstawowym źródłem światła dominującego powinien być albo plafon, albo powieszany sufit – nigdy żyrandol, który rzuca dużo cienia.

 

Pamiętaj też, że na 1 oprawie system oświetlenia łazienkowego się nie kończy. Będziesz potrzebował też kinkietów ściennych oraz listwy, którą poprawisz widoczność przy lustrze.

 

Błąd 4: Pojedyncze lustro w zamknięte w masywnej ramie

 

Nie wiemy, jak wpadłeś na pomysł na duże, klasyczne lustro zamknięte w mosiężnej ramie, ale skończ z nim raz na zawsze. Wybierz się do szklarza albo dobrego sklepu meblarskiego i poproś o największe lustro jakie jest. Dotnij je na szerokość całej łazienki i zamontuj na ścianie po stronie umywalki. Efekt będzie naprawdę imponujący.

 

Błąd 5: Najtańsze akcesoria łazienkowe


Zwróć uwagę na to, z czego wykonana jest twoja mydelnica, stojak na ręczniki i półki ścienne. Plastik wygląda obciachowo, a stal rdzewna będzie niebawem źródłem poważnych problemów.


Dobrej klasy, niewrażliwy na działanie korozji komplet akcesoriów łazienkowych jest wydatkiem rzędu kilkuset złotych, ale to inwestycja na lata. 3-, 5- i 10-letnia gwarancja w tej klasie to dziś absolutny standard – mówi nam ekspert Sanco Design.


Błąd 6: Dwukomorowa umywalka z naturalnego kamienia


Mimo że duże, dwukomorowe umywalki są bardzo wygodne, to zabierają zdecydowanie zbyt dużo miejsca.


W małych łazienkach świetnie spisują się te narożne – niekoniecznie z kamienia. Naturalne komponenty w łazience, a w tym m.in. drewno i kamień są rzeczywiście efekciarskie, ale wymagają regularnej pielęgnacji; o kosztach zakupu nie wspominając.

Licencja: Creative Commons