W ostatnich latach Polski Internet został zasypany przez sieciowe ligi typu fantasy w stylu "Fantasy Liga", "Ustaw Ligę" czy "Fantasy Ekstraklasa". Są to internetowe zabawy określane  jako konkursy, przeznaczone dla miłośników piłki nożnej, a stricte rozgrywek Ekstraklasy, gdzie użytkownicy rywalizują o nagrody - najczęściej pieniężne.

Data dodania: 2015-08-15

Wyświetleń: 1968

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ligi typu fantasy - internetowe managery piłkarskie

Ligi typu fantasy - konkursy

Internetowe ligi typu fantasy w swoich regulaminach określane są jako konkursy, a to ze względu na możliwe zdobycie nagród (najczęściej pieniężnych) za zajęcie czołowych miejsc. Zabawa w managera piłkarskiego stała się bardzo popularna w naszym kraju i firmy je tworzące, posiadają nawet do kilkudziesięciu tysięcy użytkowników. Zapewne wielu "zawodowych" graczy, bierze jednocześnie udział w wielu ligach, celem zgarnięcia wygranej w jednej z nich bądź kilku. Być może dla niektórych jest to całkiem przyzwoite źródło (dodatkowego) dochodu...

Ligi fantasy na sezon 2015

Na jesień 2015 znalazłem takie oto ligi:

1. Fantasy Liga od holdingu wp.pl, w której do zgarnięcia są nagrody od 100 do 1000 zł w zależności od zajętych miejsc w klasyfikacji kolejki, miesiąca i generalnej. Jest to chyba najstarsza z tego typu lig, a tegoroczna edycja okraszona jest jako jubileuszowa - 10! Grywalność ponad 30 tys. użytkowników.

2. Ustaw Ligę od serwisu Weszlo.com. Nagrody w wysokościach jak wyżej: 100-1000 zł, wręczane za wyniki w klasyfikacji każdej kolejki, miesiąca czy klasyfikacji generalnej. Grywalność ponad 20 tys. użytkowników.

3. Fantasy Ekstraklasa prowadzona przez spółkę zależną od Grupy Onet.pl S.A. Tutaj postawiono na nagrody rzeczowe dla najlepszych graczy poszczególnych kolejek, miesięcy i klasyfikacji generalnej. Główny zwycięzca dostanie w zestawie nagród między innymi konsolę PS4. Fantasy Ekstraklasa ma w swoich zasobach grubo ponad 26 tysięcy zarejestrowanych użytkowników.

4. Wygraj Ligę od serwisu sport.pl należącego do Agora S.A. Nagrody tak jak u konkurencji: 100-1000 złotych, dla zwycięzców w poszczególnych kolejkach, miesiącach i klasyfikacji ogólnej. Zarejestrowanych użytkowników jest w  okolicach 25 tysięcy.

5. STS Ekstraklasa to jeden z najnowszych managerów fantasy. Znany polski bukmacher, który jest również sponsorem klubu z Ekstraklasy wkracza w świat gier online. Najwyższa pula nagród w całej stawce z rekordowym 5000 złotych za wygranie w klasyfikacji generalnej, na pewno przyciągnie wielu użytkowników. Dodatkowo ta wersja umożliwia grę ze swojego konta bukmacherskiego tej firmy, a nagrody są częściowo w formie voucherów przelewanych na to konto, co dodatkowo może nakręcić nowych klientów. Połączenie przyjemnego z pożytecznym, aż czekać na ruchy konkurencji. Ponad 6 tysięcy zarejestrowanych graczy.

 

Zasady gry ligi typu fantasy

Ligi typu fantasy polegają na stworzeniu wirtualnego zespołu, składającego się z nazwisk piłkarzy występujących w Polskiej Ekstraklasie. Każdy zawodnik jest przez zarządców gry wyceniony i ta wycena jest w trakcie sezonu aktualizowana. Zazwyczaj zawodnicy mieszczą się w przedziale 0,5-4 mln. Każdy manager dostaję określoną pulę na zakup zawodników np.: 30 mln i za nią musi skompletować zespół składający się z 15 piłkarzy (2 bramkarzy, 5 obrońców, 5 pomocników i 3 napastników). Określa się kapitana, zastępce, a także ustawia się ulubioną formację (4-4-2; 3-4-3; 4-5-1 itd.) oraz wybiera skład podstawowy z zakupionych zawodników.

Rozgrywka polega na zdobywaniu punktów przez zakupionych wirtualnie zawodników, za prawdziwe osiągnięcia ich pierwowzorów grających w Ekstraklasie. Za jakie elementy i ile punktów można zdobyć, określa poszczególna wersja gry. Najczęściej punkty zdobywa się za: zwycięstwo zespołu z którego mamy zawodników, wyjście zawodników w podstawowym składzie, za strzelone bramki, za czyste konto w meczu, za asystę, za obronę lub wywalczenie rzutu karnego czy za tytuł zawodnika meczu, ale także możliwe są punkty ujemne: za żółtą lub czerwoną kartkę, bramkę samobójczą czy zmarnowany rzut karny. Wszystkie ligi typu fantasy mają własne określone zdobycze punktowe za poszczególne zdarzenia.

Użytkownik ma tylko wybrać swój skład wierząc, że uda mu się wytypować najlepszych grajków w piłkarskiej Ekstraklasie. Oczywiście w trakcie sezonu ma możliwość dokonywania transferów, najczęściej po rozegranej kolejce może dokonać zmian, które są darmowe tylko w ograniczonej ilości (np. 2), a za resztę trzeba "zapłacić" uzbieranymi punktami.

Organizatorzy udostępniają możliwość zdobycia dodatkowych milionów do klubowego budżetu, które są najczęściej obwarowane dodatkowymi wymogami: czy to zdobyciem określonej liczby punktów czy też zapłatą poprzez płatnego sms-a. Gra ogólnie jest darmowa, a płatne bywają właśnie opcje dodatkowe.

Ligi typu fantasy są prowadzone najczęściej w formie 1 runda (wiosenna lub jesienna) jako jedna edycja gry.

 

Klasyfikacje

Internetowe ligi typu fantasy udostępniają szereg klasyfikacji za które przyznawane są nagrody za czołowe miejsca. Klasycznie wyróżnia się klasyfikację: generalną, miesiąca i kolejki, w której udział biorą wszyscy zarejestrowani użytkownicy. Gracze podczas zakładania zespołu, wybierają także swój ulubiony klub i zostają umieszczeni w klasyfikacji klubowej, gdzie również obowiązują nagrody.

Innymi formami klasyfikacji graczy są klasyfikacje sponsorów, których gracze mogą wybierać w przypadku niektórych managerów. Dodatkowo większość managerów udostępnia ligi prywatne. Każdy użytkownik może uczestniczyć w określonej ilości lig prywatnych, a także założyć własną i zaprosić do niej znajomych. Jest to znakomite rozwiązanie dla grup znajomych czy wspólnie pracujących. Jeżeli chodzi o ligi prywatne, na nagrody mogą liczyć wyłącznie założyciele tych lig (nazywani administratorami).

 

Biznes się kręci

Łączna pula nagród we wspomnianych ligach typu fantasy waha się w granicach 10-50 tysięcy złotych, co wygląda i brzmi dość okazale. Jednak organizatorzy zadbali aby te kwoty im się zwróciły i to z przyzwoitą nawiązką. Ile dokładnie zarobią? To ciężko stwierdzić, jednak jeżeli połowa użytkowników chociaż raz wykupi dodatkowe "miliony" w grze za sms-a o wartości 2,46 z VAT, to organizator gry już! uzyska kwotę pokrywającą przewidziane nagrody i to z nawiązką zwaną zyskiem. Nie potrzeba tu wielkiej matematyki, aby zauważyć sensowność biznesowego aspektu tych zabaw. Kwestią jest odpowiednie rozreklamowanie i przyciągnięcie użytkowników - bo przecież takie 2,46 z VAT to niewielki pieniądz do rachunku telefonicznego, to kwota mniejsza niż zakup jednego piwa, więcej też wydać można na zakup słodyczy jednego dnia.

Moje podejście

Ja osobiście podchodzę po raz 3 do tych zmagań, lecz za pierwszym i drugim razem, moja uwaga zakończyła się na drugiej kolejce. Po nieudanym początku stwierdziłem, że nie mam ochoty nad tym ślęczeć regularnie, tak jak bym nie miał wielu innych ciekawych zajęć. Te zajęcia dalej mam, ale tym razem postaram się wygospodarować trochę tego czasu i pograć w jedną z takich lig. Zapewne zdarzy mi się nie dokonać zmian po każdej kolejce, a także mój końcowy wynik nie będzie godny pochwały, ale postaram się przekonać osobiście o poziomie emocji i zabawie, jaką mogą dawać internetowe ligi typu fantasy.

Słowo ku zakończeniu

Ligi typu fantasy podbiły dość mocno polski Internet i są bardzo promowane na portalach informacyjnych i w mediach społecznościowych. Pozostanie wirtualnym managerem przeniosło się z klasycznej gry (takiej z płyty cd) do przeglądarki Internetowej i z miejsca zyskało sympatię fanów piłki nożnej. W sieci można znaleźć ligi typu fantasy także dotyczące np. angielskiej Premier League czy "sezonowe" jak z Mistrzostw Świata.

Poszczególne jednostki organizujące ligi typu fantasy, starają się czymś wyróżnić na tle pozostałych: jedni stawiają na wyższą pulę nagród, inni na rozbudowany system punktacji. Faktem jest, że w związku z przenosinami wolnego czasu do sieci, tego typu gry będą zyskiwały na popularności. Podejrzewam, że kwestią czasu jest gdy inne dyscypliny jak koszykówka czy piłka ręczna, również zyskają tego typu gry. Przewiduję również powstawanie kolejnych tego typu lig, zwłaszcza w branży zakładów bukmacherskich, gdzie będzie to się wiązało z pozyskiwaniem nowych klientów i utrzymywaniem tych obecnych. Wraz ze wzrostem konkurencji rosnąć będą także pule nagród aby zachęcić jak najwięcej nowych graczy.

No nic, to ja powracam do transferów przed najbliższą kolejką, a wszystkim zapraszam do komentarzy odnośnie swoich sukcesów w ligach typu fantasy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena