Ciąża po 50-tce - czy to możliwe? Tak, jednak nie dotyczy to każdej kobiety. Jak sprawdzić czy w tak póżnym wieku można nadal zajść w ciążę? Przeczytaj więcej

Data dodania: 2015-07-14

Wyświetleń: 3049

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy można zajść w ciążę po 50-tce

Zgodnie z informacją, jaką można znaleźć w Wikipedii, w naszej strefie klimatycznej za wiek rozrodczy u kobiet uznaje się okres pomiędzy 15 a 49 rokiem życia. Zatem dziewczyna czy kobieta znajdująca się w takim przedziale wiekowym najczęściej ma przed sobą jeden z dwóch dylematów: jak zajść w ciążę, albo jak nie zajść w ciążę współżyjąc seksualnie.  

Oczywiście wiek rozrodczy, podany w encyklopedii jest dość umowną wielkością.  Wiadomo, że wiek pokwitania, kiedy dziewczynka zaczyna dojrzewanie płciowe może rozpoczynać się już około 10 roku życia. Najpierw pojawiają się drugorzędne cechy płciowe takie jak powiększenie narządów płciowych, gruczołów sutkowych czy pojawienie się owłosienia łonowego. Nawet pojawienie się pierwszej miesiączki nie musi oznaczać cykli owulacyjnych czyli możliwości zajścia w ciążę.

Jednak kilka lat temu nagłośniono informację o 12 letniej uczennicy z Piotrkowa, która została matką.
Po drugiej stronnie skali rozrodczości kobiety jest przekwitanie czyli najpierw okres premenopauzalny, a potem menopauza, podczas której kobieta może się jeszcze zastanawiać jak zajść w ciążę, ale szanse na to są niewielkie. Okres powolnego dochodzenia do menopauzy, czyli ostatniej w życiu miesiączki, trwa dość długo – nawet 10 lat. Zmniejsza się wtedy ilość estrogenów wydzielanych przez jajniki, miesiączki mogą trwać krócej i być mniej obfite w porównaniu do lat poprzednich, często skraca się też czas pomiędzy jedną menstruacją  a kolejną. Objawy takie mogą pojawiać się już w okresie pomiędzy 40 a 47 rokiem życia. Jako okres menopauzy średnio uważa się wiek 50 lat.

I znowu statystyki mogą podawać jedynie uśrednione dane. Z doniesień prasowych wynika bowiem, że w „przypadkową” ciążę zachodziły i kobiety 53-54 letnie, sądząc przy tym, że brak miesiączki wiąże się z menopauzą.  Jedyną pewną metodą, która może sprawdzić, czy kobieta jest jeszcze płodna jest wykonanie badania krwi na poziom dwóch hormonów: estradiolu i FSH. Jeżeli wynik choćby jednego z nich wynosi co najmniej 30 jednostek, to współżyjąc bez zabezpieczenia nie można wykluczyć zajścia w ciążę.

Chcąc zajść w ciążę, bez względu na wiek, warto pamiętać, że im później ma to nastąpić, tym wiążę się to z większym ryzykiem dla zdrowia matki oraz dziecka. Najlepszym okresem jest wiek dwudziestu kilku lat. Natomiast zajście w ciążę po 40-stce może wiązać się z powikłaniami zdrowotnymi matki czy dziecka.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena