Toyota jest obecnie powszechnie znaną marką, świadczy o tym wysoki poziom sprzedaży samochodów produkowanych przez zakłady na całym świecie. Historia tej firmy sięga XIX wieku i wcale nie ogranicza się do wytwarzania bardzo dobrej jakości aut.

Data dodania: 2015-07-10

Wyświetleń: 1557

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Początki historii Toyoty

Początki historii Toyoty sięgają XIX wieku, a ściślej rzecz biorąc roku 1885, kiedy to japoński wynalazca, Sakichi Toyoda rozpoczyna udoskonalanie krosien przędzalniczych. W ciągu następnych lat udaje mu się dokonać kilku wynalazków, z których najważniejszym jest stworzenie automatycznego krosna mechanicznego w 1902 roku. Zapewniło mu to rozwój produkcji tego typu urządzeń, notabene produkowanych do dziś przez jedną z filii przedsiębiorstwa, tworzącą również elektryczne maszyny do szycia, znane ze swojej jakości na całym świecie.

Oficjalnie Toyota powstała w roku 1918, początkowo zajmując się właśnie produkcją krosien. Sytuacja zmienia się po śmierci jej założyciela w 1930, kiedy przedsiębiorstwo przejął syn założyciela, Kichiro Toyoda. Już w trzy lata później powstał prototyp pierwszego samochodu, nazwany A1, po czym już w dwa lata później rozpoczęła się jego produkcja, ten sam silnik zastosowano również w samochodzie dostawczym nazywanym G1. Samochód osobowy Toyota AA, powstały w roku 1937, był najbardziej udanym samochodem okresu przedwojennego.

Sukces w sprzedaży samochodów oznaczał potrzebę zmian. Postanowiono zatem w 1937 utworzyć nową, osobną spółkę, Toyota Motor Company. Z nazwą wiąże się zresztą bardzo ciekawa historia, bo zamieniono jedną literę w nazwisku rodu założycieli firmy. Związane jest to z zapisem w języku japońskim. Dwa znaki składają się w sumie z ośmiu pociągnięć pióra, a ta właśnie liczba jest uważana za szczęśliwą. Patrząc na dalsze dzieje firmy nie ulega wątpliwości, że przedsiębiorstwo skorzystało na tej zmianie.

Okres powojenny w Japonii był ogromnie trudny pod względem finansowym. Firma co prawda wznowiła produkcję już w 1947, ale z roku na rok osiągała coraz gorsze wyniki finansowe, w początkach lat pięćdziesiątych stając przed bardzo realną wizją bankructwa. Toyota została uratowana przez wybuch wojny w Korei. Wraz z konfliktem zbrojnym pojawiło się zapotrzebowanie na samochody terenowe, stworzono zatem pojazd na bazie słynnego amerykańskiego Jeepa i dzięki temu uratowano przedsiębiorstwo. Od końca lat pięćdziesiątych rozpoczyna się ekspansja Toyoty na całym świecie.

Początki Toyoty nie należały do najłatwiejszych, ale firmie udało się przetrwać. Zawdzięcza to właściwie dwóm podstawowym kwestiom, na które nacisk kładziony jest przez cały okres istnienia firmy – wysoka jakość oferowanych produktów i bardzo dobre zarządzanie, które stało się przykładem dla wielu innych przedsiębiorstw. To już jednak temat na zupełnie inną opowieść.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena