Podstawą zdrowych zębów i dziąseł jest prawidłowa higiena jamy ustanej, na którą składa się kilka zasadniczych czynności. Dokładne szczotkowanie zębów, nitkowanie przestrzeni zębowych, płukanie jamy ustnej, a nawet czyszczenie języka to czynności, które powinny być wykonywane każdego dnia. Co zatem warto wiedzieć i o czym zawsze należy pamiętać?

Data dodania: 2015-07-01

Wyświetleń: 1072

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Prawidłowa higiena jamy ustanej jest częścią profilaktyki zalecanej przez stomatologów. Zapobiega próchnicy i infekcji dziąseł, zapewnia też świeży oddech. Jednak wiele osób wciąż nie wie, na czym dokładnie polega, ograniczając się do rutynowego szczotkowania zębów dwa razy dziennie. Niestety, ale bardzo często nie jest to wystarczające, szczególnie gdy akcesoria nie są odpowiednio dobrane do indywidualnych potrzeb. A przecież czynności związane z higieną jamy ustnej są takie proste. Wystarczy poznać najważniejsze zasady i konsekwentnie się do nich stosować.

1.    Szczoteczka.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli szczoteczek, zróżnicowanych ze względu na wielkość, kształt główki, rodzaj i układ włosia. Szczoteczka powinna być dostosowana do stanu zębów i dziąseł, dlatego jej wybór warto skonsultować ze stomatologiem. Włosie twarde lub średnie zalecane jest wyłącznie osobom o dziąsłach i zębach całkowicie zdrowych, jeśli takie nie są, lepiej sięgnąć po włosie miękkie. Ponadto szczoteczka musi być wygodna w użytkowaniu, a tym samym umożliwiać dokładne mycie powierzchni wszystkich zębów. Dotyczy to przede wszystkim wielkości główki, która nie powinna być zbyt długa i szeroka.

Uwaga! Szczoteczka powinna być regularnie wymieniana co 2-3 miesiące.

2.    Pasta z fluorem.

Najważniejszym składnikiem każdej pasty do zębów jest fluor, który wzmacnia strukturę zębów, chroniąc ją przed próchnicą. Jednak warto też zwracać uwagę na inne składniki, warunkujące specjalne przeznaczenie past.  Zatem, w zależności od indywidualnych potrzeb, można stosować pasty:

  • o działaniu przeciwzapalnym – zalecane w przypadku dziąseł z tendencją do krwawienia,
  • blokujące kanaliki zębinowe szyjek – zalecane w przypadku zębów z nadwrażliwością,
  • o właściwościach wybielających – zalecane w przypadku przebarwień na szkliwie.

Pastę do zębów można wybrać samodzielnie. Jednak to stomatolog będzie w stanie najlepiej ocenić, o jakiej zawartości pasta sprawdzi się w przypadku konkretnej osoby.

3.    Sposób szczotkowania.

Szczotkowanie zębów jest podstawą higieny jamy ustnej. Najlepiej, aby było wykonywane po każdym posiłku, w celu usunięcia resztek pokarmowych i tworzącej się płytki nazębnej. Ponieważ nie zawsze jest to możliwe, zalecane jest mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, przez około 2-3 minuty. Jednak jakość czyszczenia zębów zależy również od przyjętej metody. Najczęściej stosowaną, a jednocześnie uznawaną za najskuteczniejszą jest metoda obrotowa, która pozwala oczyścić powierzchnię wszystkich zębów. Jednak dla efektywnego czyszczenia konieczne jest zastosowanie też innych sposobów. I tak:

  • w przypadku żujących powierzchni zębów trzonowych najlepiej sprawdza się metoda pozioma,
  • w przypadku wewnętrznych powierzchni siekaczy warto zastosować metodę pionową.

Uwaga! Prawidłowe szczotkowanie zębów zmniejsza ryzyko powstawania kamienia nazębnego.

4.    Nitkowanie przestrzeni zębowych.

Dokładne czyszczenie zębów nie polega wyłącznie na szczotkowaniu ich dostępnych powierzchni. Konieczne jest również usunięcie płytki bakteryjnej i resztek jedzenia z powierzchni stycznych. Dlatego prawidłowa higiena jamy ustnej wymaga stosowania dodatkowych akcesoriów, jak nić dentystyczna przeznaczona do powierzchni międzyzębowych.

Podobnie jak w przypadku szczotkowania zębów, również nitkowanie powinno być wykonywane po każdym posiłku. Wystarczy część nici wsunąć między zęby i delikatnymi ruchami, uważając, by nie skaleczyć dziąseł, przesuwać ją powoli w górę i dół.

5.    Płyn do płukania jamy ustnej.

Jednym z najprostszych sposobów czyszczenia zębów jest płukanie jamy ustnej. Można to czynić nawet czystą wodą, ale lepsze efekty dają specjalne płyny o właściwościach antyseptycznych, dodatkowo zapewniające uczucie świeżości. Ich właściwości są bardzo szerokie, między innymi zapobiegają osadzaniu się płytki nazębnej i infekcjom dziąseł, łagodzą wszelkie podrażnienia, eliminują nieprzyjemny zapach z ust. Jednak bardzo ważne jest, aby płyn do płukania jamy ustnej, podobnie jak pastę do zębów, dobrać w zależności od indywidualnych potrzeb – w czym najlepiej pomoże stomatolog.

6.    Czyszczenie języka.

Ponieważ na powierzchni języka gromadzą się drobnoustroje, wskazane jest jego czyszczenie. W tym celu można stosować szczoteczkę do zębów lub płyn do płukania jamy ustnej, jednak najlepiej sprawdza się tzw. zamiatacz. Wystarczy delikatnie przetrzeć nim powierzchnię języka, aby usunąć szkodliwe drobnoustroje.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena