O sile kotła stanowi jego możliwość grzewcza. Kotły do użytku domowego nie potrzebują uzyskiwać wyników większych niż 33kW mocy standardowej. Jednak moc taka jest niewystarczająca w przypadku, gdy chcemy ogrzać miejsca o dużej powierzchni. Kotły stosowane w przemyśle powinny osiągać wyniki w przedziale 75 - 200kW. Jednak aby piec mógł osiągnąć takie wyniki, musi być specjalistycznie skonstruowany, przystosowany do działania na wysokich obrotach.
Na stronie
kolton.pl znaleźć można
kocioł Matrix-max. Jest to model idealnie przystosowany do ogrzewania budynków wielkogabarytowych. Wykonany on jest ze spawanej, atestowanej blachy, której grubość wynieść powinna około 8mm. Niewątpliwą zaletą tego typu kotłów jest specjalistyczna komora spalania. Zbudowana ona jest z trójkątnych płomieniówek nad paleniskowych. Jest to innowacyjne rozwiązanie stosowane w kotłach do zastosowania przemysłowego. Dzięki niej urządzenie jest w stanie osiągnąć dużą, skumulowaną powierzchnię odbioru ciepła. Pozwala to na zredukowanie gabarytów kotła do absolutnego minimum. Płomieniówki, które zostały usytuowane pionowo, ograniczają osiadanie pyłu, a jednocześnie powodują rozdzielenie płomienia, co pozwala na jego lepsze wykorzystanie w tylnych komorach. Sama komora zbudowana jest tak, aby była przystosowana do zamontowania ruszt żeliwnych. Pozwala to łatwo przekształcić kocioł do tzw. palenia tradycyjnego, a więc drewnem lub węglem. Jego istotną zaletą jest także nieobciążona komora spalania. Oznacza to, że płomień nie zostanie wystudzony w pierwszym etapie spalania. To pozwala na lepsze dopalanie tlenków węgla, co z kolei wpływa korzystnie na poprawę jego sprawności, a także ekologię.
W przypadku, gdy mówimy o miejscach, do których ogrzania potrzebne są olbrzymie osiągi energii np. szkoły, pensjonaty czy hotele, koniecznym będzie zastosowanie udoskonalonej formy pieca przemysłowego. Sprzęt taki powinien uzyskiwać osiągi od 250 do 300kW. Kotły tego rodzaju najczęściej wyposażone są w palnik retortowy, jak i elektroniczny zespół sterujący. Na korpus takiej maszyny składają się panele przypominające swoim kształtem prostokąt, które ułożone są pionowo, a zarazem równolegle względem siebie. Specjaliści z
kolton.pl zwracają uwagę, że dzięki temu kocioł posiada zwartą zabudowę, a zarazem dużą powierzchnię konwekcji. Palnik retortowy, który jest podstawowym wyposażeniem takich kotłów, przeznaczony jest do spalania węgla kamiennego. Wyposaża się go w kanały doprowadzające powietrze wtórne, co poprawia jakość spalania. Zaletą tego typu maszyn jest wysoka sprawność oraz prosta obsługa, a także ochrona środowiska.
Każdy przedsiębiorca, który pragnie w tani i ekologiczny sposób ogrzać swoje zabudowania powinien dokładnie zapoznać się ze specyfiką pracy kotłów przemysłowych, tak aby dokonać najlepszego wyboru.