Na wino wpływ ma wiele czynników. To nie tylko temperatura i sposób przechowywania. W ekskluzywnych restauracjach zatrudniani są sommelierzy, którzy zawodowo zajmują się przemysłem winiarskim. Ich zadaniem jest doradzenie klientowi odpowiedniego trunku.

Data dodania: 2015-06-03

Wyświetleń: 823

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Degustacja wina

Wbrew pozorom to wcale nie jest łatwe zadanie. Ci, którzy myślą, że dobranie wina do posiłku jest prostą sprawą są w błędzie. Praca znawców win nie jest łatwa, tym bardziej, że w pracy spotykają różnych klientów. Jednak doświadczony specjalista potrafi znaleźć rozwiązanie nawet dla najwybredniejszych smakoszy.

Miłośnicy wina wiedzą, że podczas degustacji liczy się wszystko, smak, zapach oraz barwa to podstawa. Na pierwszy ogień idzie odcień naszego trunku. W tym celu należy kilka razy kołysać kieliszkiem i uważnie obserwować wino. W zależności od gatunku płyn może być mniej lub bardziej gęsty, podobnie rzecz ma się w przypadku intensywności koloru. Lżejsze wina będą jaśniejsze, z kolei cięższe zwykle maja ciemniejszy odcień. Pamiętajmy, aby kolor sprawdzać w przeźroczystym kieliszku. W lepszych restauracjach to norma, jednak w tych niewyspecjalizowanych możemy otrzymać wymyślne, zdobione szkło. Wówczas nie wstydź się poprosić o zmianę kieliszka.

Zanim zasmakujemy wina musimy je jeszcze powąchać. Najprościej sprawdzić różnice w aromacie na zasadzie dwóch prób. Najpierw po obserwacji koloru powąchaj trunek. Następnie odstaw go na chwilę. Teraz weź kieliszek do ręki i zakręć winem kilka razy. Ponownie zbliż nos do szkła i powąchaj. Zapach uległ zmianie, prawda? Zamykając oczy i jedynie wąchając alkohol już można stwierdzić do jakiego gatunku należy. Mocne, intensywne zapachy to cechy wytrawnego trunku. Z kolei wina włoskie charakteryzują się delikatną nutą i subtelnym aromatem.

Skoro sprawdziliśmy już kolor wina, znamy jego zapach przychodzi kolej na smak. To najważniejszy moment podczas degustacji. Próbując wina nigdy nie połykamy od razu. Weź trochę do ust i potrzymaj chwilę, aby kubki smakowe mogły zacząć działać. Właśnie w takim momencie można zdecydować kwasowości i słodyczy naszego alkoholu. Jeśli wino dojrzewało w cieplejszym klimacie, wówczas będzie ono słodsze. Jego smak powinien być odpowiednio zbalansowany. Dodanie wszystkiego do jednej butelki wbrew pozorom nie spowoduje eksplozji smaków, ale chaos, który może nie być przyjemnym doświadczeniem.

Podczas oceny wina pamiętajmy o wszystkich czynnikach. Zwróćmy uwagę, czy posiadało one cechy charakterystyczne dla danego gatunku. Być może producent zastosował w nim jakieś nowe składniki, albo inny sposób przechowywania. Wszystko to decyduje o smaku i aromacie wina.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena