Szykujesz romantyczną kolację i poszukujesz odpowiedniego trunku? Podpowiemy, czym kierować się przy doborze wina. Nie jest to trudna sztuka, wystarczy zapamiętać kilka kwestii.

Data dodania: 2015-05-15

Wyświetleń: 954

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na co zwracać uwagę przy zakupie wina?

Oglądając filmy, w których bohaterowie piją wino możemy odnieść wrażenie, że najważniejszy jest rocznik. W przekonaniu tym utwierdza nas także powiedzenie, że im wino starsze, tym lepsze. Nic bardziej mylnego. Niektórzy sądzą, że mówienie o roczniku, jako wartości nadrzędnej jest przereklamowane. Wynika to z tego, że w dzisiejszych czasach mamy takie możliwości technologiczne, iż żaden klimat nie jest straszny naszym trunkom. Wystarczy jedynie odpowiednie miejsce i zabezpieczenie. Nadrzędnym czynnikiem powinien być oczywiście gatunek alkoholu. Co ciekawe Ministerstwo Rolnictwa we Włoszech zarejestrowało ponad 350 odmian winorośli. Wina z Włoch dają ogromny wybór, a cała trudność w odpowiednim doborze. Dobre wino wcale nie musi być drogie i przechowywane przez wiele lat. Często jedynie prawdziwi smakosze czują różnicę między poszczególnymi rocznikami. Dla większości z nas ta kwestia zupełnie nie ma znaczenia. Istotne jest, aby dobrać napój do dania i okazji. Nie wypada dodawać czerwonego do lekkich sałatek, czy ryb. Z kolei delikatne musujące, różowe nie nadają się do ciężkich czerwonych mięs.

Znaczenie ma także opakowanie, w którym znajduje się alkohol. Wbrew powszechnej opinii, wino w kartonie wcale nie musi być gorsze od tego w szkle. Kwestia ta nie świadczy ani o smaku, ani o aromacie. Istotne jest szczelne zamknięcie i właściwy wybór koloru szkła. Decydując się na wino w butelce zwróćmy uwagę na barwę szkła. Zasada jest taka, że do cięższych trunków używa się ciemniejszych kolorów. Z kolei białe, musujące i różowe przechowywane są w jasnych lub zielonych odcieniach. Co ciekawe, część producentów narzuca odpowiednie regulacje dotyczące butelkowania danych gatunków.

Od lat za najlepsze zamknięcie do wina uważany jest korek. To, w jaki sposób zamkniemy trunek ma wpływ na jego właściwości i smak. Najczęściej spotykany jest korek naturalny, który jest elastyczny, a przy tym biodegradowalny. Kolejnymi są korki klejone, zwane inaczej konglomeratami. Tworzone są one z drobin zmielonej kory i neutralnego dla napoju kleju. Zdarzają się również zamknięcia syntetyczne, jednak te stawiają opór przy ponownym wkładaniu do butelki. Słyszymy również głosy, że taki korek obluzowuje się, a przez to dochodzi do utleniania wina. Na popularności zyskują nakrętki i kapsle, które są łatwe w użyciu, w każdych okolicznościach. Eksperci sądzą, że korki powoli będą tracić na znaczeniu. W zamian wina będziemy zakręcać właśnie nakrętkami i kapslami.

Ostatnią sprawą jest zawartość alkoholu. Osoby, które są szczególnie wrażliwe na jego działanie koniecznie powinny przeczytać te informacje na etykiecie. Etykieta to skarbnica wiedzy na temat wina. Możemy dowiedzieć się między innymi o tym, z jakiego regionu pochodzi trunek, czy jaki jest jego gatunek. Wina można kupić praktycznie wszędzie. Zarówno w sklepie z winami, jak i online. W sieci aż roi się od ofert, a przy tym ceny są konkurencyjne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena