Masz zamiar spędzić wakacje nad morzem, w niewielkiej miejscowości, na praktycznie pustej plaży, ale jednocześnie mieć w zasięgu półgodzinnej jazdy autobusem wszystkie atrakcje wielkiego miasta? Zapraszamy na Wyspę Sobieszewską.

Data dodania: 2015-04-07

Wyświetleń: 1070

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

O ile wyspa Wolin czy Uznam są znane (chociażby z lekcji geografii w podstawówce) niemal każdemu, o tyle Wyspa Sobieszewska – jedynie niewielu. Tymczasem ta najbardziej odosobniona dzielnica Gdańska oferuje turystom wiele atrakcji.

 

Plaże Wyspy Sobieszewskiej są długie, szerokie, piaszczyste i … niemal bezludne, szczególnie, jeżeli porównać je do plaż pobliskiego Trójmiasta. Pewną niedogodnością może być spora odległość terenów zabudowanych od morza – jest to blisko kilometr, jednak droga wiedzie przez urokliwe sosnowe lasy.

 

Rezerwaty. Sama wyspa jest tworem sztucznym (powstała w wyniku przekopania nowego ujścia Wisły, po niszczycielskiej powodzi w końcu dziewiętnastego wieku), jednak – ze względu na odosobnienie – jest siedliskiem licznych gatunków ptaków.

 

We wschodniej części wyspy, w pobliżu ujścia do Bałtyku Przekopu Wisły, znajduje się rezerwat Mewia Łacha. Gniazdują tu licznie mewy i rybitwy,  a spośród ssaków - można spotkać bałtyckie foki.

 

W części zachodniej, w pobliżu ujścia Wisły Śmiałej do Zatoki Gdańskiej, znajduje się rezerwat ornitologiczny Ptasi Raj, obejmujący jezioro o tej samej nazwie, Jezioro Karaś oraz kilka innych, mniejszych zbiorników wodnych. Do rezerwatu prowadzą ścieżki, a ptaki można podziwiać między innymi z wieży widokowej.

 

Zabytki i miejsca pamięci. Pod względem liczby posiadanych zabytków Wyspa Sobieszewska nie może równac się z pobliskim Gdańskiem, jednak miłośnicy historii również tutaj znajdą coś dla siebie.

 

Izba Pamięci Wincentego Pola znajduje się w centralnej części Sobieszewa. Oprócz zbioru pamiątek po poecie (między innymi listy i fotografie), miniaturowe muzeum prezentuje również niewielkie zbiory etnograficzne.

 

W pobliżu kościoła w Sobieszewie podziwiać można natomiast osiemnastowieczne stele menonickie

 

Największą jednak zaletą Wyspy Sobieszewskiej jest jej charakter i położenie. Bliskie sąsiedztwo centrum Gdańska (dojazd zapewniają nowoczesne miejskie autobusy) gwarantuje możliwosć spędzenia bardziej deszczowych dni wśród wielkomiejskich atrakcji: licznych zabytków, muzeów, kin, teatrów. Natomiast jeżeli pogoda dopisuje możemy całe dnie spędzić na plaży, podglądając ptaki i korzystać z uroków wypoczynku, charakterystycznych dla niewielkiej miejscowości.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena