Trudno uwierzyć, ale jeszcze sto lat temu nie było tu praktycznie niczego. Mało urodzajną ziemię miejscowi Kaszubi wykorzystywali do wypasu gęsi. W przeciągu 20 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości Jastrzębia Góra stała się jednym z najmodniejszych przedwojennych letnisk. Jakie atrakcje oferuje dzisiaj ten kurort?

Data dodania: 2015-01-13

Wyświetleń: 1962

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Plaża. W odróżnieniu od większości plaż polskiego wybrzeża Bałtyku, położonych wśród niewielkich wydm, ta położona jest pod urwistym klifem. Ma to swoje dobre i złe strony. Do pierwszych możemy zaliczyć niesamowite widoki (zarówno z góry, jak i z dołu urwiska). Do drugich – konieczność pokonania licznych i stromych schodów lub ostrej wspinaczki podejściem.

Jako ciekawostkę można tu wspomnieć, że przed wojną powstał w Jastrzebiej Górze wyciąg plażowy. Pod tym określeniem kryje się ... winda, wożąca turystów w górę i dół klifu. Obiekt został zniszczony w latach siedemdziesiatych XX wieku w wyniku gwałtownego sztormu. W chwili obecnej mieszkańcy Jastrzębiej Góry myślą ponoć o jego odbudowie.

 W części zachodniej, nie tak popularnej wśród wczasowiczów, sytuacja jest nieco inna: zejście nie jest aż tak strome, osoby ceniące piesze wędrówki mają dodatkową atrakcję – ponad plażą wytyczono promenadę spacerową.

 

Gwiazda Północy to obelisk ustawiony w najbardziej wysuniętym na północ punkcie Polski. Nie jest może imponujący, ale warto zobaczyć – choćby z ciekawości. Lub po to, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ... Z okolic Gwiazdy Północy rozciąga się malowniczy widok na morze i plażę, w pobliżu przebiegają też liczne ścieżki spacerowe.

 

Strondowy Jar i Lisi Jar to dwa urokliwe wąwozy. Lepiej znany Lisi Jar prowadzi z głównej drogi przecinającej Jastrzębią Górę w kierunku Bałtyku. Trasa, zaczynająca się przy obelisku upamiętniającym nieudaną wyprawę Zygmunta III Wazy po koronę szwedzką, prowadzi wśród starych drzew, a krajobraz przypomina tu racej góry niż nadmorską okolicę. Mniej znaną atrakcją Jastrzębiej Góry jest Strondowy Jar. Zaczyna się on praktycznie w centrum miasteczka, przy Drodze Rybackiej, i prowadzi w kierunku malowniczych łąk położonych między Jastrzębią Górą a Ostrowem.

Rozewie, położone na wschodnich krańcach Jastrzębiej Góry, znane jest między innymi z latarni morskiej. W zasadzie w miejscowości funkcjonują dwa tego typu obiekty. W starszej, będącej obecnie jedynie atrakcją turystyczną, istnieje niewielka ekspozycja muzealna. Można też oczywiście wejść na szczyt wieży i podziwiać piękne nadbałtyckie widoki.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena