Szacuje się, że w Polsce dochodzi do ponad 30 tysięcy wypadków drogowych rocznie. Ich główną przyczyną jest nietrzeźwość kierowców oraz nadmierna prędkość. Jednym ze sposobów, aby czuć się bardziej komfortowo na drodze, są kursy bezpiecznej jazdy. 

Data dodania: 2015-04-02

Wyświetleń: 915

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dzięki pomocy fachowców możemy nauczyć się w jaki sposób reagować na nieprzewidziane sytuacje oraz dowiedzieć, co powoduje, że nasz dotychczasowy sposób prowadzania auta był niewłaściwy.

Dobre nawyki to podstawa

Większość kierowców z pewnością przyzna, że prowadzi pojazd poprawnie, nie popełniając przy tym żadnych błędów. Kursy bezpiecznej jazdy pozwalają lepiej przyjrzeć się automatycznym ruchom, jakie wykonujemy w trakcie jazdy. Z reguły kursy doskonalące technikę jazdy składają się z części teoretycznej, na której dowiadujemy się co można zrobić, aby lepiej kontrolować pojazd w sytuacjach zagrożenia oraz części praktycznej. W trakcie drugiego etapu szkolenia profesjonalni instruktorzy obserwują w jaki sposób prowadzimy auto i na tej podstawie oceniają jakie błędy popełniamy. Analiza naszych zachowań pozwala pozbyć się nieprawidłowych nawyków.

Umiejętności praktyczne jakie zyskujemy po ukończeniu kursu to przede wszystkim: prawidłowa postawa siedząca oraz odpowiednie ułożenie rąk na kierownicy w zależności od tego z jaką prędkością się poruszamy, umiejętność gwałtownego, ale bezpiecznego hamowania w rożnych warunkach pogodowych i w trakcie rożnych sytuacji, odpowiednia reakcja w czasie poślizgu lub niespodziewanego pojawienia się przeszkody. Kursy poprawiające efektywność jazdy uczą przede wszystkim przewidywania zagrożeń i większej krytyki zględem własnych umiejętności i możliwości.

Eco driving

Kursy bezpiecznej jazdy są najczęściej połączone z nauką tzw. eco drivingu, czyli jazdy samochodem w sposób ekonomiczny. Każdy wytrawny kierowca wie, że prawidłowa zmiana biegów oraz odpowiednie operowanie hamulcem i gazem, pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa nawet o kilkadziesiąt procent. Przyswojenie zasad bezpiecznej i ekonomicznej jazdy może być szczególnie istotne w przypadku zawodowych kierowców oraz osób pracujących w firmach transportowych. Prawidłowa eksploatacja samochodu przekłada się na większe zyski, z kolei umiejętność reagowania w ekstremalnych sytuacjach, zmniejsza ryzyko wypadków, zapewniając kierowcy lepszy komfort pracy.

Licencja: Creative Commons