Dziś podzielę się z Tobą cennymi poradami, jak skutecznie zarządzać czasem oraz pieniędzmi i to nie tylko w biznesie.  

Data dodania: 2015-04-01

Wyświetleń: 1091

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

1. Czas to pieniądz  

STOP. Błąd. Czas jest znacznie cenniejszy niż pieniądze. Gdy stracisz pieniądze, to możesz je znowu zarobić, natomiast straconego czasu nigdy już nie odzyskasz. Czas to Twój jedyny nieodnawialny zasób.  

Karol Adamiecki w 1909 roku napisał „choć rozporządzamy niewyczerpanym zapasem czasu, który sam przez się nic nas nie kosztuje, jest to jednak jeden z najdroższych materiałów, jakich używamy przy wyrobie produktów przemysłu. Zdawałoby się, że każdy, ktokolwiek zajmuje się pracą wytwórczą, powinien rozumieć i odczuwać jego wartość, a jednak… z żadnym materiałem lub rodzajem energii nie obchodzimy się tak nieoszczędnie jak z czasem.”  

Jak więc dobrze zarządzać tym cennym zasobem ?  

Przede wszystkim powinieneś zadbać o swoją osobistą efektywność. Składa się na nią kilka czynników m.in. odpowiednia ilość snu, aktywność fizyczna, zdrowe i pożywne jedzenie. Jednak nie będziemy teraz wchodzić głębiej w te zagadnienia. Dziś podam Ci dwie metody na bardziej efektywne wykorzystywanie swojego czasu. Pierwszą z nich jest praca z kalendarzem i planowanie każdego swojego dnia. Jeśli masz listę zadań do wykonania, to zadania te wykonasz znacznie szybciej. Drugą metodą jest załatwianie wszystkich swoich spraw partiami.    

Przykład:  

Jeśli masz do wykonania kilka telefonów, to dzwonisz wykonując telefon za telefonem. Gdy masz załatwić trzy sprawy na mieście, to jedziesz i załatwiasz wszystkie trzy, jedna po drugiej. Robiąc zakupy spożywcze, powinieneś mieć listę i kupować wszystko hurtowo. Tym sposobem zaoszczędzisz zarówno czas (nie będziesz musiał tak często jeździć na zakupy) jak i pieniądze (kupując większe ilości możesz zwykle kupić taniej). Jeśli masz biznes, to wyrób sobie kartę do Makro i/lub do Selgrosa. Możesz tam kupić wiele produktów znacznie taniej niż w tradycyjnym sklepie.  

2. Planowanie zakupów  

Weź czystą kartkę A4 i zapisz po jednej stronie na samej górze słowo "inwestycje", a po drugiej stronie słowo "wydatki". Na środku kartki zrób pionową kreskę. Od teraz, gdy przyjdzie Ci do głowy myśl, aby coś kupić, to zastanów się, czy jest to inwestycja, czy wydatek i zapisz to w odpowiedniej kolumnie. Staraj się podejmować decyzje o bardziej znaczących zakupach dopiero po minimum tygodniu od momentu wpisania danej rzeczy na powyższą listę. To sprawi, że wyeliminujesz emocje ze swojego procesu zakupowego, dzięki czemu zaoszczędzisz pieniądze, ponieważ emocje odpowiadają za większość naszych pochopnych decyzji zakupowych.  

Wracając jednak do naszej kartki, w inwestycjach wpisuj wszystkie rzeczy, które przyczyniają się do pomnożenia Twoich pieniędzy lub są inwestycją w inny ważny dla Ciebie obszar życia np. karnet na siłownię jest inwestycją w Twoje zdrowie.  

Niektóre rzeczy mogą być zarówno inwestycją jak i wydatkiem. Wszystko zależy od kontekstu. Na przykład nowy laptop będzie inwestycją jeśli Twój stary laptop działa już bardzo wolno i marnuje tym samym Twój cenny czas. Natomiast jeśli miesiąc temu kupiłeś nowego laptopa i zamierzasz kupić sobie teraz drugiego, to wtedy laptop będzie wydatkiem.  

3. Odłożone pieniądze na 2 lata życia  

Ta zasada da Ci ogromne poczucie bezpieczeństwa. Dzięki niej będziesz mógł podejmować odważniejsze decyzje biznesowe. I nie chodzi tu o nieodpowiedzialne ryzykanctwo. Bardziej chodzi o podejmowanie mądrego i przemyślanego ryzyka.

Przykład:  

Jeśli będziesz rozmawiał ze swoim potencjalnym klientem i wyczuje on, że nie masz presji na sprzedaż, to jest znacznie większa szansa, że od Ciebie kupi. Po prostu wtedy masz inną postawę. Nie zależy Ci aż tak bardzo. Jesteś spokojny, że jeśli nie zdobędziesz tego klienta, to biznes Ci się nie zawali. Klient to czuje i chętniej podejmuje decyzję o zakupie u Ciebie.  

Ponadto bardzo ważne jest, abyś miał odłożone pieniądze na tzw. okazje. Czasami można kupić coś poniżej wartości rynkowej, ale np. tylko w danym dniu lub tylko za gotówkę. Jeśli dany zakup i tak masz zaplanowany, to warto kupić właśnie wtedy, kiedy jest taniej.  

4. Kluczowa jest płynność finansowa  

Większość osób porównuje swoje przychody z kosztami i jeśli przychody są większe niż koszty w danym okresie czasu np. w miesiącu, to osoby te sądzą, że nie będą miały problemów z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań. Jednak taka sytuacja miałaby miejsce tylko wtedy, kiedy kwotę, która stanowi ich przychód otrzymywaliby z góry.  

Rozważmy taką oto sytuację:  

Załóżmy, że prowadzisz małą jednoosobową firmę usługową i osiągasz przychód w wysokości 9000 zł miesięcznie. Masz trzech stałych klientów, z których każdy opłaca fakturę na 3000 zł. Pierwszy klient płaci Ci 10 dnia każdego miesiąca, drugi klient płaci Ci 20 dnia każdego miesiąca, a trzeci klient płaci Ci 25 dnia każdego miesiąca. Załóżmy ponadto, że Twoje koszty wynoszą 7000 zł miesięcznie, z czego aż 5000 zł stanowi czynsz za lokal, który musisz opłacić do 15 dnia każdego miesiąca. W tej hipotetycznej sytuacji tracisz płynność finansową, ponieważ 15 dnia miesiąca otrzymałeś dopiero wpłatę od jednego klienta (3000 zł), a musisz ponieść koszt w wysokości 5000 zł (na 15 dzień miesiąca nie dysponujesz taką kwotą). Ten przykład pokazuje jak w bardzo prosty sposób możesz stracić płynność finansową.  

5. Negocjowanie wszystkiego  

Technik negocjacji jest sporo i nie ma tu teraz miejsca na ich omawianie. Dziś pokażę Ci jedną technikę, która dla Ciebie zadziała nawet jeśli nie masz pojęcia o negocjacjach.

Podstawowa zasada w negocjacjach jest następująca: ZAWSZE wszystko negocjuj. Każda firma jest w stanie udzielić Ci rabatu. Bardzo często jest tak, że wystarczy o rabat tylko... poprosić :)  

Możesz zapytać:  

Jaki rabat mogą Państwo mi zaoferować ?  

lub  

Jaki rabat mogą Państwo mi zaoferować, jeśli zdecyduje się na zakup w tym momencie ?

Zdziwisz się jak często tylko tyle wystarczy, abyś otrzymał rabat.    

6. Wyeliminuj wszelkie rozpraszacze  

W momencie, w którym siadasz do produktywnej pracy wyloguj się ze wszystkich portali społecznościowych, skrzynek e-mail oraz wyłącz dzwonki w telefonach i schowaj je z widoku Twoich oczu. Jeśli w Twoim otoczeniu są inni ludzie np. współpracownicy lub domownicy, to ustal z nimi, aby nie przerywali Ci Twojej pracy. Pracuj w blokach czasowych np. po 60 minut z 10-15 minutową przerwą. Przerwa jest konieczna, abyś mógł odzyskać energię i dalej pracować efektywnie. W czasie przerwy możesz napić się wody lub włączyć swoją ulubioną muzykę. Godną polecenia opcją jest specjalny program, który umożliwi Ci ustawienie minutnika np. na 60 minut. Po tym czasie program da Ci znać, że czas minął. Pozwoli Ci to skoncentrować się na pracy bez zerkania ciągle na zegarek. Ja korzystam z darmowego programu Cool Timer, więc Ci go polecam.  

7. Czasami zaszalej  

Spytasz, jak to ? Ano tak :) Nie można na wszystkim bez przerwy oszczędzać. Czasami wręcz warto zaszaleć i sprawić sobie jakąś przyjemność. Jest to o tyle ważne, że jeśli tego nie będziesz robił, to w końcu stwierdzisz, że pracujesz i nic z tego nie masz i diametralnie spadnie Twoja efektywność, co sprawi, że zaczniesz zarabiać mniej. Na co warto wydawać takie pieniądze ? To zależy od Ciebie i od tego co Ci sprawia przyjemność i co jest dla Ciebie ważne. To może być jakiś gadżet elektroniczny, czy też fajny ciuch. Jedynym kryterium jest to, abyś czuł frajdę po zakupie. Staraj się jednak nie wydawać na ten cel więcej niż 10% swoich zarobków. 

Licencja: Creative Commons