Trening posłuszeństwa psa stanowi ważny element jego wychowania. Jeśli nauczymy czworonoga, aby reagował na komendy takie jak “siad”, “podaj łapę” lub “leżeć”, ułatwi nam to wspólne spacery, ustali jasną hierarchię w relacji z psem oraz zwiększy kontrolę nad niechcianymi zachowaniami zwierzaka. 

Data dodania: 2015-03-23

Wyświetleń: 1355

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wychowanie psa - jak nauczyć psa podawać łapę

Wykonywanie poleceń - od czego zacząć?

Aby pies wykonywał nasze polecenia, musimy poświęcić mu nieco czasu i cierpliwości. W wielu miastach możemy znaleźć oferty wyspecjalizowanych instruktorów oraz szkół, którzy pokarzą nam jak pracować z psem, jednak prostych komend możemy nauczyć psa sami, w domu.

Jeśli zdecydujemy się na ofertę “psiej szkoły” pamiętajmy, że nauka w głównej mierze dotyczy właściciela, a nie jego psa. Jeżeli nie będziemy konsekwentni w stosunku do czworonoga, zawiodą nawet najlepsi specjaliści.
Trening najlepiej rozpocząć gdy pies jest jeszcze mały. Wówczas bardzo łatwo i szybko osiągniemy oczekiwane rezultaty. Nie oznacza to jednak, że dorosłe zwierzę nie nauczy się podawać na nasza komendę łapy lub leżeć. Może to jednak zająć więcej czasu, ponieważ starszy pies nie jest już tak chętny do zabawy, często ma także utrwalone zachowania, których najpierw należy się pozbyć.

Najlepsze efekty przynosi trening psa poprzez zabawę. Nauka powinna być przyjemna i nie za długa, w przeciwnym razie pies szybko się zniechęci. Ważne jest, aby właściciel nie był w trakcie szkolenia nerwowy, nie krzyczał na psa a tym bardziej go bił. Należy wzmacniać pożądane zachowania psa poprzez smakołyki, pochwały i głaskanie. Jeśli pies nie reaguje na komendę stanowczo, ale spokojnie oznajmiamy mu, że takiej reakcji nie chcemy.

Podaj łapę

Zazwyczaj pies uczy się reagować na komendę “podaj łapę” bardzo szybko. Trening powinien trwać od kilku do kilkunastu minut. Najlepiej poprzedzić go nauką komendy “siad”.

Kiedy na nasze polecenie pies usiądzie nagradzamy go smakołykiem. Czekamy do momentu kiedy zrobi to, co chcemy. Czynność powtarzamy kilkukrotnie. Kiedy pies już siedzi bierzemy delikatnie jego łapę i mówimy “łapa” lub “podaj łapę”, a następnie nagradzamy go smakołykiem. Po kilku próbach pies sam powinien wystawiać łapę jedynie na komendę słowną.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena