Pojęcie mobbingu zostało wprowadzone z dniem 1 stycznia 2004 r. przepisem art. 94 (3 indeks górny) Kodeksu pracy, wcześniej wynikało ono z podstawowych zasad prawa pracy, tj. z obowiązku pracodawcy szanowania godności i innych dóbr osobistych pracownika oraz z zapewnienia mu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. 

Data dodania: 2015-03-11

Wyświetleń: 1090

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zatem co to jest mobbing? Jest to wszelkie działanie lub zaniechanie wobec pracownika polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu, zastraszaniu, mające na celu poniżanie, ośmieszenie pracownika, a także izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu. Sądy stoją na stanowisku, iż ciężka praca, często w godzinach nadliczbowych, nieterminowa zapłata wynagrodzenia nie jest mobbingiem.

Samo badanie i ocena subiektywnych, wewnętrznych uczuć pracownika nie może stanowić podstawy do ustalania odpowiedzialności. Jeżeli pracownik określa dane zachowanie jako mobbing, to należy poddać je obiektywnej ocenie biorąc po uwagę kontekst okoliczności faktycznych, np. izolacja pracownika jako odpowiedź na jego negatywne zachowanie względem pozostałych współpracowników nie zostanie ocenione jako mobbing.
Pracownik w przypadku, gdy stosowano wobec niego mobbing i wywołało to u niego rozstrój zdrowia może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy jako zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywkę.

Natomiast gdy odpowiedzią na mobbing było rozwiązanie przez niego umowy o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Nie może żądać jednocześnie zadośćuczynienia i odszkodowania. Mobbing zawsze narusza dobra osobiste pracownika, zatem dopuszcza się również dochodzenie roszczeń cywilnoprawnych.

Pracodawca ma obowiązek zapobiegania mobbingowi, a także przeciwdziałania stwierdzonym przypadkom i wdrożenia działań zapobiegawczych na przyszłość. Wszelkie spory ze stosunku pracy rozstrzygają sądy pracy. Jednocześnie warto powiedzieć, że choć to zjawisko jest dosyć nowe w naszym kraju, to w pewnych formach istniało od zawsze. Po prostu nikt wczśniej tego tak nie nazywał. Dzisiaj zaś świadomość istnienia tego problemu jest coraz większa, a co za tym idzie możemy przeciwdziałać w zakresie stosowania tych niecnych praktyk. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena