Nie dziwi więc fakt, żeuzdatnianie wody to kluczowa kwestia dzisiejszych czasów. Stosuje się wiele różnych sposobów uzdatniania wody. Są to między innymi: odżelazianie, zmiękczanie, demineralizacja, filtracja, dezynfekcja, odwrócona osmoza czy aeracja. Do przeprowadzania takich działań służą stacje uzdatniania wody. Tam, za pomocą specjalistycznego sprzętu takiego jak filtry ciśnieniowe, aeratory czy pompy, woda niezdatna wcześniej do użytku staje się odpowiednio czysta do dalszego stosowania. Wodę pobiera się z gruntu, a wody popłuczne, czyli to, co zostaje po procesie uzdatniania, z powrotem odprowadza się do gruntu lub sieci sanitarnej. Oczyszczoną wodę rozprowadza się do odbiorców systemem wodnokanalizacyjnym.
Zdarza się jednak, że woda, która dociera do naszego domu nadal jest zanieczyszczona. Objawami zanieczyszczonej wody są na przykład żółte plamy na ubraniach, po wyjęciu ich z pralki, pogorszenie smaku wody oraz jej mętność, a także zaburzenia w pracy naszego układu pokarmowego. Takie objawy powoduje zbyt duże stężenie żelaza i manganu w wodzie. W takim wypadku warto zadbać o oczyszczanie wody we własnym zakresie. Do tego służy wiele rodzajów filtrów, montowanych w domu. Zawsze warto przeprowadzić wcześniej analizę jakości wody, żebyśmy wiedzieli z czym się zmagamy. Żeby zastosować odpowiednie środki musimy dowiedzieć się między innymi jakie jest pH wody, z jakim rodzajem zanieczyszczenia mamy do czynienia oraz jak duże ono jest. Przeprowadzenie takiej analizy możemy zlecić laboratorium SANEPID-u, akredytowanemu laboratorium lub firmie zajmującej się montowaniem filtrów. Koszt to wacha się w granicach 150-350 zł.
Kiedy zdecydujemy się już na montowanie odpowiednich filtrów należy zatrudnić do tego wysokiej klasy specjalistów. To pozwoli uniknąć nieprzyjemności w przyszłym czasie.