Nowoczesne technologie i rozwój budownictwa wyparły tradycyjne metody ogrzewania, jakimi są kominki. Instalacje grzewcze, które wprowadzały niepowtarzalny klimat i tworzyły serce domu, wracają znowu do łask.

Data dodania: 2015-03-03

Wyświetleń: 1013

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wielki powrót kominków?

Narodziny kominków

Początki kominków sięgają czasów średniowiecza. Pierwsze miały konstrukcję pieców wolnostojących i były najczęściej spotykane na dworach arystokracji. Wówczas miały zastosowanie tylko praktyczne – ogrzewanie pomieszczeń.

Z czasem, a dokładnie w okresie renesansu, dostrzeżono potencjał dekoracyjny kominków. To właśnie w tym czasie pojawiły się pierwsze ozdobne kominki. Upływ lat działał bardzo korzystnie na doskonalenie instalacji. Pojawienie się żeliwnej konstrukcji paleniska, było bardzo znaczącym wydarzeniem mającym wpływ na to jak kominki wyglądają dziś.

Niewątpliwie, największy rozwój tego typu urządzeń grzewczych przypada na lata powojenne. Niemniej jednak, ewolucja kominków jest doskonale widoczna we współczesnych projektach branży kominiarskiej.

Kominki dziś

Skomplikowane połączenia instalacji oraz mosiężny wygląd to przeszłość. Dzięki dużej konkurencji i rozwojowi technologicznemu, kominki wracają do łask a samo ich wykonanie niejednokrotnie przypomina dzieło sztuki. Sama instalacja systemu DGP (system kominkowy) jest bardzo prosta i skuteczna.

Elementy instalacji połączone są ze sobą dzięki specjalnym złączkom i wzmocnione dodatkowymi częściami. Oczywiście, mimo relatywnie prostej konstrukcji, nie zaleca się samodzielnego jej montażu. Przejścia przez stropy lub montowanie kanałów instalacji w styropianie pod wylewkami jest zdecydowanie zadaniem dla fachowców. Tym bardziej, że w projektach instalacji uwzględniane są elementy, o które szczególnie należy zadbać.

Instalacja z głową

Każda instalacja musi być oparta na projekcie. Dystrybucja gorącego powietrza, pochodząca z kominka, powinna zostać zaprojektowana według potrzeb i architektury domu. Dzięki obliczeniom można z łatwością stwierdzić, czy w danym budynku wystarczy jedynie system grawitacyjny czy należy uwzględnić wsparcie mechaniczne dla ogrzewania (tzw. instalacja wymuszona). Projekt jest podstawą instalacji kominka i warto by tym zagadnieniem zajęli się doświadczeni specjaliści.

Dzięki łatwiejszemu montażowi, postępowi technologicznemu i rozwojowi budownictwa plany domów jednorodzinnych nie mogą obejść się bez uwzględnienia instalacji kominkowej. Oprócz walorów estetycznych, niezależności od dostaw energii oraz niskiej eksploatacji produkty wytwarzane w czasie spalania drewna są dużo mniej szkodliwe od produktów spalania węgla. Z montażem kominka wiąże się wiele zalet, które sprawiają, że kominki goszczą w coraz większej ilości domów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena