Każdego, kto buduje dom, czeka podejmowanie wielu decyzji – mniejszych i większych. Te ostatnie mają istotny wpływ nie tylko na wygląd budynku, ale też jego funkcjonowanie, a tym samym zużycie mediów. Do takich właśnie decyzji należy wybór typu instalacji grzewczej. Na ten akurat wpływ ma wiele czynników, choć najważniejsze są zwykle kwestie finansowe

Data dodania: 2017-03-27

Wyświetleń: 827

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Nowoczesne metody ogrzewania domu

Ale istotne są też możliwości techniczne, a także tryb życia mieszkańców i dostępność mediów – tak zachwalane przez wielu ogrzewanie gazowe nie dla wszystkich jest dostępne. Nie wszędzie bowiem dociera miejska sieć gazownicza, a koszt przyłączenia pojedynczego budynku jest bardzo wysoki, a tym samym nieopłacalny.

Dla wielu osób na pewno ważne będą kwestie związane z ochroną środowiska. Mowa nie tylko o pobudkach osobistych, ale ograniczeniach coraz częściej stawianych przez prawo. Przykładowo, Kraków jako pierwsze miasto wprowadził zakaz stosowania pieców węglowych, który za kilka lat wejdzie w życie. Oznacza to, że obecnie działające piece trzeba będzie wymienić, a do nowo budowanych domów i bloków wybrać inny rodzaj ogrzewania.

Nie można zapomnieć o kosztach inwestycyjnych związanych z założeniem instalacji grzewczej. Niektórzy decydują się na piecyk gazowy, ponieważ koszt zakupu i montażu jest stosunkowo niewielki. Jest to istotna przewaga tradycyjnych metod grzewczych – w porównaniu z nowoczesnymi nakłady inwestycyjne są stosunkowo niewielkie.

Tymczasem decydując się na przykład na pompę ciepła, trzeba przeznaczyć środki nie tylko na zakup urządzeń, ale kosztowne badanie gruntu i wykonanie odwiertów geologicznych. Pocieszające jest jednak to, że inwestycja ta bardzo szybko się zwraca. Na przeciwległym biegunie znajduje się ogrzewanie na podczerwień – koszt zakupu promienników nie jest bardzo wysoki, ale ich zasilanie, czyli prąd elektryczny, już tak. Przy czym porównując te metody warto wspomnieć o kwestii ochrony środowiska – ogrzewanie geotermalne jest całkowicie „czyste”, natomiast promienniki działają na prąd, którego produkcja w Polsce opiera się na spalaniu węgla kamiennego.

Do kategorii „droga inwestycja, tania eksploatacja” należą jeszcze kolektory słoneczne, ale tutaj trzeba dodatkowo brać pod uwagę konieczność znalezienia miejsca na montaż, gdyż kolektory muszą być zwrócone na południe. Dlatego ten sposób ogrzewania często stosowany jest jako uzupełniający.

Rozwiązaniem pośrednim może być korzystanie z tradycyjnego źródła ciepła, ale rezygnacja z grzejników żeberkowych na rzecz przewodów nadmuchujących ogrzane powietrze, ogrzewania podłogowego lub ściennego.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena