0 głosów

Kino letnie, zwane też kinem plenerowym to doskonała alternatywa dla tradycyjnych sal kinowych podczas ciepłych letnich wieczorów. Ten typ imprezy plenerowej jest coraz bardziej popularny w Polsce na wzór pikników filmowych bardzo modnych w USA.

Img

Na wzrost popularności kina letniego wśród organizatorów wydarzeń kulturalnych wpływa przede wszystkim niski koszt organizacji oraz bardzo atrakcyjny i innowacyjny na polskim rynku eventowym charakter imprezy.

Projekcje filmowe odbywają się przeważnie na plaży, rynku miejskim, w parku, na stadionie czy w amfiteatrze. Kino letnie często organizowane jest przez ośrodek kultury podczas wydarzeń typu dni miasta, powitanie czy zakończenie wakacji. Agencje eventowe natomiast angażują kino plenerowe podczas kampanii promocyjnych czy pikników firmowych. Kino plenerowe organizowane może być jako pojedynczy pokaz, weekend filmowy, noc kinowa czy też kino cykliczne. Domy kultury oraz urzędy miast często organizują cykliczne, wakacyjne kino plenerowe dla mieszkańców oraz turystów, gdzie np. w każdy czwartek wakacji kino letnie gości w tym samym miejscu.

Na polskim rynku istnieje setki firm zajmujących się wynajmem telebimów, ekranów pneumatycznych, projektorów nagłośnienia oraz wszystkich niezbędnych urządzeń do przeprowadzenia pokazów filmowych. Jednak planując organizację kina plenerowego warto skorzystać z usług firm, które zajmują się kompleksową obsługą, nie tylko wynajmem sprzętu ale także pozyskiwaniem wszelkich pozwoleń oraz licencji filmowych.

Jakie są koszty organizacji plenerowych pokazów filmowych

Na ostateczny kosztorys imprezy przeważający wpływ mają dwa czynniki: technika oraz licencje. Koszty techniki tj. wynajem sprzętu, obsługa, transport w zależności od wielkości zestawu (wielkość ekranu, nagłośnienia itd.) to kwota w granicach 2000-6000 zł. Koszty licencji filmowych ustalane są indywidualnie na każdą imprezę przez dystrybutora posiadającego prawa do konkretnego filmu. W zależności od wielu czynników takich jak popularność filmu, miejsce imprezy, szacowana ilość widzów koszt licencji to kwota od 300 zł.

Podsumowując kino plenerowe to doskonała opcja na ciekawą imprezę plenerową, bądź też cykl imprez, które nie nadwyrężą budżetu organizatora.

Licencja: Creative Commons