0 głosów

Telefon pracodawcy z ofertą pracy to dla kandydata zawsze spełnienie oczekiwań i wielka radość. Jednak zanim powiemy “tak”, warto chwilę się zastanowić nad kilkoma rzeczami.

Img

Zyskaj na czasie

Nie musisz od razu odpowiadać na ofertę. Podziękuj, powiedz, że musisz zastanowić się nad nią i umów się z rekruterem na telefon za 2-3 dni (ale nie więcej). Dokładnie przemyśl swoją decyzję oraz ustal, co zyskasz, przyjmując propozycję.

Przejrzyj ofertę

Przydatne zwłaszcza wtedy, kiedy odpowiadałeś na wiele ogłoszeń o prace i nie pamiętasz, jakie wymagania oraz obowiązki były podane w tej konkretnej. Zapoznaj się z nią dokładnie jeszcze raz, sprawdź, jakie korzyści będą płynąć z przyjęcia zatrudnienia.

Zadawaj pytania

Masz wątpliwości? To naturalne. Jeśli coś nie jest dla ciebie jasne, pytaj. Wystrzegaj się jednak korzystania z forów internetowych, gdyż nie są wystarczająco wiarygodne.

Zadzwoń wprost do rekrutera lub wyślij maila z pytaniami o kwestie, które cię nurtują. Dzięki temu ułatwisz sobie adaptację w nowym środowisku - od razu będziesz mógł zająć się wypełnianiem obowiązków, a nie dowiadywaniem się, komu masz składać raporty z wykonanej pracy.

Negocjuj

Jeżeli pewne aspekty ci nie odpowiadają - na przykład zamiast firmowego karnetu na siłownię wolałbyś wstęp na basen - nie bój się negocjować, także w sprawie wynagrodzenia. Jeśli jest niższe od twoich oczekiwań, zapytaj pracodawcę, czy w zamian nie mógłbyś liczyć na elastyczny czas pracy lub zmianę nazwy stanowiska.

Nie pal za sobą mostów

Te kilka dni to również czas na uregulowanie formalności w obecnym miejscu pracy (o ile nie byłeś bezrobotny). Zazwyczaj w firmach obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia, a nowy pracodawca wymaga czasem rozpoczęcia pracy wcześniej. W takim wypadku próbuj negocjować z dotychczasowym szefem. Pamiętaj jedynie, żeby robić to uprzejmie i w przyjaznej atmosferze, aby nie przegrać swojej szansy na ewentualny powrót na dawne stanowisko.

Przeszedłeś przez wszystkie powyższe punkty i twoja decyzja o przyjęciu pracy się nie zmieniła? Śmiało możesz powiedzieć rekruterowi “tak”!

Licencja: Creative Commons