Polisy ubezpieczeniowe mają tę funkcję społeczną w cywilizowanym świecie, że mają dać ludziom poczucie bezpieczeństwa, spokojny sen oraz przysłowiowy święty spokój. Zostały wymyślone po to, aby dać jednostce system ochrony w przypadku zdarzeń losowych takich jak wypadek na drodze, w pracy, śmierć żywiciela rodziny. Funkcja ochronna ubezpieczeń realizowana jest poprzez gromadzenie środków pieniężnych ze składek ubezpieczeniowych, z których wypłacane jest odszkodowanie.
Czym jest odszkodowanie? Otóż jest to świadczenie, które należy się poszkodowanej osobie od osoby fizycznej lub prawnej za wyrządzoną szkodę. Jest to prościej mówiąc rekompensata (najczęściej pieniężna) za uszczerbek na zdrowiu lub ubytek na majątku poszkodowanego.
Często z definicją odszkodowania mają do czynienia kierowcy oraz pracownicy firm, bo wobec nich najczęściej dochodzi do konieczności wypłacania odszkodowania oraz jego zaniżania za straty majątkowe i zdrowotne w wyniku wypadku drogowego lub wypadku w pracy.
Odszkodowanie to oczywiście szersze pojęcie, bo oprócz obowiązkowych ubezpieczeń majątkowych jest cała gama dobrowolnych polis ubezpieczeniowych, które osoba fizyczna może sobie kupić. Wspólnym mianownikiem wobec nich jest fakt iż na każdym polu dochodzi do zaniżania odszkodowania przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe.
Dlaczego Towarzystwa Ubezpieczeniowe zaniżają odszkodowanie?
Państwo na polskich obywateli nakłada min. obowiązek płacenia składek wobec ubezpieczenia emerytalnego, zdrowotnego, rentowego, chorobowego oraz wypadkowego dla pracowników firm, a także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), które obowiązuje gdy ubezpieczony wyrządzi komuś szkodę majątkową.
A więc ubezpieczenia społeczne, to po prostu dobry biznes dla Towarzystw Ubezpieczeniowych. Obowiązek wypłacania odszkodowania należy raczej do tych przykrych, i jeśli do niego dochodzi, to Towarzystwo kieruje się przede wszystkim swoim interesem. A interesem w tym wypadku jest to, aby ubezpieczyciele płacili regularnie składki oraz żeby jak największa ich grupa ludzi była nieświadomych swoich praw w przypadku odszkodowań. Tu jest ten biznes – czyli bazowanie na ludzkiej niewiedzy.
Jak radzić sobie z Towarzystwami Ubezpieczeniowymi?
Zdarzają się jednostki, które samodzielnie próbują radzić sobie z tym problemem bez pomocy z zewnątrz. Są to osoby poukładane, które archiwizują każdy dokument, umowę zakupu oraz osoby mające sporo czasu.
Niestety każdy ma tyle własnych spraw, zarówno prywatnych, jak i zawodowych, że nie ma do tego głowy. Nawet jeśli wie jak postępować, potrzebuje wsparcia, bo fachowy doradca (adwokat)zawodowo zajmujący się branżą ubezpieczeń w pełni się poświęci sprawie klienta.
W związku z tym znaczna część osób powierza swoje sprawy odszkodowawcze firmom zewnętrznym, które w imieniu klientów przygotowują odpowiednie dokumenty oraz prawną i merytoryczną argumentację przeciwko Towarzystwu Ubezpieczeniowemu na rzecz uzyskania pełnego odszkodowania. Takie rozwiązanie mimo kosztów za usługę jest opłacalne dla klienta, ponieważ kwota różnicy pomiędzy świadczeniem zaproponowanym przez Towarzystwo, a kwotą wywalczoną dzięki pomocy doradcy finansowemu daję klientowi satysfakcję.
Podsumowanie
Ubezpieczalnie i ich troskę o rzetelną wycenę szkód i wypłatę odszkodowania należy traktować z dużym dystansem. Żadne Towarzystwo na początku nie zaproponuje optymalnej kwoty odszkodowania.
Za każdym razem gdy otrzymasz propozycję sumy pieniędzy za wyrządzoną krzywdę od TU, z marszu możesz zacząć zastanawiać nad odwołaniem się od niej i powoli przygotowywać argumentację, dokumenty przemawiające na Twoją korzyść.
Jeśli nie czujesz się na siłach, lub nie masz czasu na rzetelne zajęcie się swoją sprawą, skorzystaj z pomocy firmy zajmującej się takimi sprawami, bo to w końcowym efekcie się opłaci.
Artykuł opracowany przez zespół doradców ubezpieczeniowych Creditum Gdynia.