Budowanie, urządzanie, murowanie, szpachlowanie, gipsowanie.. nie trudno domyślić się, jaki wspólny mianownik łączy te czynności. Budowa mieszkania czy domu to nie lada wyzwanie dla wielu z nas. Jak wybudować funkcjonalny i tani dom?

Data dodania: 2015-01-19

Wyświetleń: 2394

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dobry projekt

Budowanie domu rozpoczyna się już na etapie wyboru odpowiedniego projektu budynku. Wiadomo, że im większy i bardziej skomplikowany dom, tym wyższe będą koszty jego budowy. By zaoszczędzić wybierajmy proste formy dachu oraz samego budynku. Najtaniej wyjdzie nas budynek prostokątny z tradycyjnym, spadowym dachem. Istotne jest również to, czy zdecydujemy się na budowę piwnicy. Okazuje się, że rezygnując z niej, możemy zaoszczędzić aż do 30% kosztów budowy całego domu. Wynika to z tego, że z budową piwnicy wiąże się odwilgacanie, ocieplanie podziemnej części, samym kopaniem. Drugą kwestią jest to, gdzie kupimy projekt i czy będzie on stworzony dla nas czy kupimy projekt już gotowy. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze, choć nasz dom nie będzie unikatowy. Jeśli nie mamy jakiś specjalnych wymagań to rozwiązanie będzie dla nas jednak dużo bardziej ekonomiczne.

Materiały

Niestety oszczędzanie na niektórych rzeczach może skończyć się dla nas katastrofą budowlaną. O jakości naszego domu będą stanowiły właśnie użyte materiały budowlane. Jeśli dom ma nam posłużyć wiele lat bezawaryjnie nie możemy wybierać najsłabszych materiałów. Nie oznacza to jednak, że te materiały budowlane muszą być bardzo drogie. Są rzeczy, na których możemy oszczędzić i są takie, na których absolutnie nie powinniśmy.

Przede wszystkim by oszczędzić warto sięgać po materiały kupowane w hurtowni budowlanej czy składzie budowlanym, a nie w marketach. Sprawdzić mogą się także sklepy internetowe. Z pewnością warto poświęcić czas na znalezienie tanich, a dobrych materiałów. Oszczędzić możemy np. na tym, że ekipa remontowa nie będzie z dużego miasta a z jego okolic, czy z małych miejscowości. Dość duże kwoty możemy oszczędzić samodzielnie wykonując część pracy. Jeśli tylko mamy umiejętności koniecznie z tego korzystajmy.

By było tanio w użytkowaniu

Nie możemy zapominać, że wybudowanie domu to nie wszystko, równie istotne, jeśli nie ważniejsze są późniejsze koszty jego utrzymania i ogrzewania. Warto na etapie planowania zadbać o to, by nasz dom był energooszczędny. Nie oszczędzajmy na solidnym ociepleniu budynku i dobrych, szczelnych oknach i drzwiach. To sprawi, że późniejsze koszty utrzymania nie będą nas zwalać z nóg. Warto dokładnie przemyśleć, w jaki sposób będziemy ogrzewać pomieszczenia, ponieważ generuje to duże koszty.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena