Mobilność to idea, która przewija się przez wiele różnych dziedzinach elektroniki. Choć w przypadku branży słuchawek nie jest to nowość, bo słuchawki bezprzewodowe możemy nabyć w sklepach RTV od dawna, to i tutaj możemy odnaleźć nowe trendy.

Img

Zalety

Słuchawki bezprzewodowe mają wielu zwolenników, że niektórzy nie wyobrażają sobie wręcz życia bez nich. Ich walory doceniają głównie posiadacze dużych mieszkań, ale i wszyscy ci, którzy nie znoszą rozplątywać kłębowiska kabli. A jest co rozplątywać: bowiem niczym szczególnym są słuchawki przewodowe obdarzone przez producentów aż 5 metrowym kablem. Zatem podstawową zaletą takiego rozwiązania jest wygoda, ale i pełna mobilność – wszelkie domowe czynności wówczas można okraszać sobie ulubioną muzyką, nie narażając przy tym domowników na łaskę czy niełaskę naszego muzycznego gustu.

 

Rodzaje transmisji

Niestety nic za darmo - przesyłając bezprzewodowo dźwięk, musimy powierzyć naszą muzykę któremuś z kanałowi transmisyjnego. Tutaj niestety wciąż nie ma rozwiązań w pełni satysfakcjonujących. Niegdyś używano dwóch takich mediów: kanał radiowy i fale podczerwone. Te drugie od początku nie były zbyt gościnne dla melomanów: krótki zasięg wykluczał funkcjonalność tego rozwiązania, choć ze względu na niską cenę, wciąż je można spotkać na rynku, zwłaszcza że oferują niezłą jakość dźwięku. Fale radiowe okazały się o wiele lepsze. Przede wszystkim mają imponujący zasięg: nawet kilkadziesiąt metrów w otwartym polu musi robić wrażenie, choć efekt nie bywa tak oszałamiający, jeśli jesteśmy oddzieleni ścianami od nadajnika.

Niedawno na rynku pojawił się nowy standard komunikacji między sprzętem RTV a słuchawkami, a mianowicie Bluetooth. To rozwiązanie, choć ostatnimi czasy dosyć popularne, niestety również musi walczyć z ograniczeniami zasięgu. Dodatkowo niska przepustowość łącza Bluetooth skutkuje tym, że muzyka, którą słuchamy jest kompresowana do formatu mp3, przesyłana, dekompresowana i dopiero wówczas odtwarzana. Jak nie trudno się domyślić, pociąga to za sobą kłopoty nie tylko z gorszą jakością dźwięku, ale również z pewnym niewielkim opóźnieniem.

 

Czy warto?

Opłacalność słuchawek bezprzewodowych jest nieco problematyczną sprawą. Z jednej na zakup takiego sprzętu musimy być gotowi wyłożyć nawet kilkaset złotych, z drugiej strony jakość dźwięku, ze względu na zakłócenia komunikacyjne, bywa irytująca w gorszych modelach. O ile w przypadku standardu Bluetooth narażamy się na straty jakości z powodu rekompresji, o tyle łącze radiowe często generuje dodatkowe szumy czy nieregularne trzaski. Jakkolwiek fanów mobilności nie brakuje i takie słuchawki sprzedają się całkiem nieźle.

 

Na co zwrócić uwagę?

Kupując słuchawki bezprzewodowe oprócz typowych parametrów opisujących jakość dźwięku, jak pasmo przenoszenia, dynamika, sprawdźmy koniecznie jak rozwiązana została kwestia zasilania słuchawek, a także ich zasięg. Niestety, marka producenta nie zawsze w tej wąskiej dziedzinie oznacza jakość produktu, dlatego przed kupnem konkretnego egzemplarza, zróbmy dokładny jego rekonesans w internecie, a także koniecznie sprawdźmy, wpierw jak działa. Słuchawki przede wszystkim powinny być wygodne i nie sprawiać problemów z ergonomią.

Licencja: Creative Commons