Kabiny prysznicowe to synonim przestrzeni i nowoczesności. Dawno minęły czasy zasłonek prysznicowych, które zastąpiły nowoczesne projekty kabin wykonywanych na wymiar. Kabiny prysznicowe są świetnym rozwiązaniem dla mniejszych przestrzeni oraz dla osób, które chcą oszczędzać wodę.

Data dodania: 2014-12-29

Wyświetleń: 13404

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zamawiamy kabinę prysznicową

Jednak dobór odpowiedniej kabiny nie jest takim prostym zadaniem. Przeczytaj nasz poradnik aby dowiedzieć się, co jest istotne podczas zamawiania kabiny prysznicowej – czy wystarczy wybrać jej kształt czy istnieją inne łatwe do pominięcia aspekty?

Przy zamawianiu kabiny najpierw należy zdecydować się na konkretny rodzaj ze względu na to, w jakim miejscu łazienki ją umieścimy. Oczywiście największe pole manewru mamy wtedy, gdy jesteśmy na etapie projektu domu. Niestety wielu z nas musi wybrać kabinę odpowiadającą możliwościom mieszkania czy domu, który nie są w stanie przebudować.

Wyróżniamy kabiny:
- wolnostojące
- przyścienne
- wnękowe
- narożne
- parawany (montowane nad wannami)

Kabiny wolnostojące są świetnym rozwiązaniem do dużych, przestronnych łazienek. Można zobaczyć wiele świetnych projektów, w których wolnostojąca kabina stanowi centralny element łazienki. Pod kątem estetycznym jest to najlepszy możliwy wybór, jednak pod kątem finansowym kabina może nas trochę kosztować. Poza kosztem samej kabiny warto wziąć pod uwagę cenę instalacji wodnej, którą będzie trzeba doprowadzić pod podłogą.

Kabiny przyścienne są skonstruowane w ten sposób, że jeden bok przylega ściśle do ściany. Wybierając taką kabinę nie podnosimy kosztów instalacji wodnej, gdyż bateria znajduje się właśnie na tej ścianie. Kabiny mogą być zbudowane na planie prostokąta, wielokąta lub po prostu koła.

Kabiny naroże są często stosowane w mniejszych łazienkach, w których nie ma miejsca na użycie kabiny wolnostojącej lub przyściennej. Charakteryzują się tym, że dwa boki kabiny przylegają ściśle do ściany. Kabiny narożne mogą być zbudowane podobnie jak pozostałe kabiny na planie prostokąta, koła czy dowolnego wielokąta.

Kabiny wnękowe nadają się do łazienek, w których po prostu znajduje się wnęka. Pozostałe boki kabiny prysznicowej to po prostu ściany. Jeśli planujemy zrobienie prysznica we wnęce, możemy wybrać szybę sięgającą sufitu, która w specyficzny sposób zamknie przestrzeń.

Na koniec warto wspomnieć również o parawanach, które są często montowane na wannach, aby stworzyć pewnego rodzaju hybrydę idealną dla osób, które chciałaby mieć w łazience jednocześnie wannę i prysznic, jednak nie dysponują wystarczającą ilością miejsca. Parawany mogą mieć różne kształty, jednak na ogół są taflą szkła ustawioną na specjalnych szynach, które umożliwiają jej przesuwanie.

Kształt to nie wszystko

Po wyborze kształtu musimy rozważyć jeszcze takie aspekty jak system otwierania oraz dodatkowe okucia czy formę odpływu.

Kabiny mogą mieć różne systemy otwierania mające spore znaczenie zwłaszcza z momencie, gdy nasze rozmiary łazienki nie są imponujące.

Wyróżniamy otwieranie:
- suwane
- skrzydłowe
- wahadłowe
- harmonijkowe

Najpopularniejsze jest otwieranie suwane, w którym drzwi rozsuwają się na prowadnicach lub rolkach. Drzwi skrzydłowe otwierają się podobnie jak normalne drzwi, a wahadłowe działają na zasadzie wahadła. Harmonijkowe składają się na zasadzie harmonijki.

Na podłodze

Kabiny prysznicowe możemy montować w różnoraki sposób – na wannie (wspomniany parawan), na brodziku lub po prostu na podłodze. Jeśli zamawiamy kabinę bez brodzika warto wziąć pod uwagę to, że szyba powinna być nieco wyższa niż zazwyczaj, aby woda nie wylewała się górą na całą łazienkę. Odpływy mogą być bardzo designerskie i oryginalne, dlatego zastanawiając się nad wyborem kabiny prysznicowej, warto przejrzeć ofertę odpływów dostępnych na rynku.

Materiał

Jeśli zamawiamy kabinę prysznicową według projektu własnego lub dekoratora, mamy na ogół kilka rodzajów szyb do wyboru. Dobrą opcją jest wybór szkła hartowanego o grubości 8 lub 10 mm, które zapewni zarówno piękny wygląd jak i bezpieczeństwo. 
W kwestii szkła mamy do wyboru:
- szkło hartowane float
- szkło hartowane odbarwione, przezroczyste
- szkło hartowane barwione w masie
- szkło hartowane matowe trawione 
- szkło z grafiką klejoną do szyb folią PVB

Dodatkowo

Poza samym szkłem, które jest najbardziej widocznym elementem każdej kabiny prysznicowej, warto zwrócić uwagę na okucia, które mogą być wykonane z mosiądzu lub stali nierdzewnej. Można zawsze rozważyć nietypowe rozwiązania takie jak drążki, konstrukcje ze stali nierdzewnej i inne, jednak o tym warto porozmawiać ze specjalistami jeszcze na etapie projektu.

Montaż kabiny

Szklane ścianki mocujemy do ściany za pomocą mocowań punktowych lub na profilach, stabilizując je wspornikami. Jeśli zamawiamy kabinę bezbrodzikową, powinniśmy rozważyć wybór zawiasów podnoszonych, które wyeliminują szuranie uszczelek po podłodze. Należy pamiętać o konieczności uszczelnienia kabiny za pomocą uszczelek lub silikonu sanitarnego. Jeśli kabina jest montowana przez specjalistów, nie musimy przejmować się poszczególnymi elementami, jednak warto wiedzieć o tym, że w wielu przypadkach jesteśmy w stanie sami sobie poradzić.

Co jeszcze warto wiedzieć?

- do niewielkiej łazienki  dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kabiny narożnej z rozsuwanymi drzwiami
- jeśli należymy do osób wysokich lepiej wybrać model o podstawie minimum 90x90, aby podczas kąpieli nie obijać się łokciami o ścianki kabiny
- jeśli kabina będzie bardzo często używana lepiej wybrać model z otwieranymi drzwiami ponieważ są bardziej odporne na uszkodzenia
- aby łatwiej zadbać o czystość kabiny można postarać się o powłokę zapobiegającą osadzaniu kamienia i brudu

Podsumowując

Zamawiając kabinę prysznicową u specjalistów należy zastanowić się nad wieloma zagadnieniami, które zadecydują zarówno o estetyce jak i funkcjonalności danego modelu. Po pierwsze zwróćmy uwagę na wielkość łazienki, aby dopasować rodzaj kabiny, dopiero potem możemy decydować o brodziku, rodzaju odpływu czy mocowaniach. Kabina prysznicowa powinna być jak najbardziej spersonalizowana, aby prysznic był przyjemny i kończył się bez niepotrzebnych siniaków. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Świat Szkła, która oferuje kabiny prysznicowe na wymiar, lustra, meble szklane oraz inne przedmioty wykonane ze szkła, które sprawią, że Państwa dom nabierze nowego, nowoczesnego wyglądu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena