0 głosów

Rodzinny wyjazd na narty to wspaniałe przeżycie dla każdego z członków rodziny. Rodzice jeżdżący na nartach starają się zaszczepić tę pasję swoim dzieciom. Chcą wspólnie cieszyć się cudownymi przeżyciami wynikającymi z jazdy na nartach jak i szczycić się z osiągnięć dzieci na stoku narciarskim.

Img

Jak i kiedy dziecko powinno zacząć naukę jazdy na nartach?

To pytanie zadają sobie rodzice, którzy chcieliby aby ich dzieci jeździły na nartach od najmłodszych lat. Odpowiedź nie jest jednoznaczna gdyż nie ma dwóch takich samych dzieci. Od rozwoju psychomotorycznego dziecka zależy czy może ono rozpocząć naukę jazdy na nartach w danym wieku. Należy pamiętać, że małe dzieci, które są sprawne fizycznie bardzo szybko uczą się jeździć i mają z tego dużą frajdę. Trzeba je mieć cały czas na oku gdyż nie mają one wyobraźni i nie mogą przewidzieć co może się wydarzyć na stoku narciarskim.

Kupić nowy czy używany sprzęt narciarski?

Podczas zakupu sprzętu narciarskiego powinno się rozważyć czy kupić nowy czy używany sprzęt narciarski. Jeżeli masz możliwość kupienia dziecku butów narciarskich o niewielkim stopniu zużycia np. od rodziny, znajomych czy z pewnego źródła, to warto z tego skorzystać.

Natomiast jeżeli nie masz takich możliwości, to warto rozważyć zakup nowych butów narciarskich. Nie jest to wielka inwestycja, a sprzedawcy w specjalistycznym sklepie narciarskim dobrze dobiorą rozmiar i dopasują buty narciarskie dzięki czemu inwestycja szybko się zwróci. Dziecko będzie miało swoje, nowe i ładne buty narciarskie, w których będzie się czuło dobrze i wygodnie, a to spowoduje iż szybciej będzie robiło postępy w nauce jazdy na nartach.

W kwestii zakupu nart nowych czy używanych, to korzystniej jest kupić narty używane w dobrym stanie i z niewielkim przebiegiem.

Jeżeli jednak rodzic nie może sobie pozwolić na zakup i butów narciarskich i nart, to zawsze decyzja o zakupie powinna dotyczyć butów narciarskich. To pozwoli na uniknięcie wielu nieprzyjemności także z powodów higienicznych i estetycznych.

W niektórych sklepach narciarskich proponuje się system wymiany sprzętu narciarskiego dla dzieci, z którego warto skorzystać. Polega to na wymianie butów narciarskich i nart, z których dziecko już wyrosło na takie, które będą odpowiednie dla dziecka. Wymiana odbywa się za większą lub mniejszą dopłatą w zależności od zużycia wymienianego sprzętu narciarskiego. Taka wymiana ma wiele atutów i z pewnością jest najkorzystniejszym rozwiązaniem zarówno dla dzieci jak i ich rodziców.

A może warto wypożyczyć sprzęt dla dziecka?

W Polsce wypożyczając sprzęt narciarski dla dziecka należy liczyć się z tym, że będzie to sprzęt wysłużony i wyjeżdżony, którego lata świetności dawno przeminęły. Inaczej wypożyczenie sprzętu wygląda w krajach alpejskich, w których można wypożyczyć sprzęt dobrej jakości za niewygórowaną kwotę. Jednak biorąc pod uwagę, że wypożyczenie będzie dotyczyło tylko wybranego okresu, to warto rozważyć czy jednak nie kupić przynajmniej butów narciarskich dla dziecka.

Licencja: Creative Commons