Należy podkreślić, iż w zależności od przeznaczenia rozdzielnic, ich parametry i właściwości mogą być bardzo zróżnicowane.
Mając na uwadze miejsce instalacji danego urządzenia, wyróżnia się rozdzielnice wnętrzowe oraz napowietrzne. Rozdzielnice wnętrzowe, czyli szafy rozdziału energii na poszczególne obwody, są przeznaczone przede wszystkim do pomieszczeń przemysłowych i posiadają wbudowaną aparaturę zabezpieczającą. Dostępne są zarówno w wersji wolnostojącej lub przyściennej. Ponadto, w przypadku tego rodzaju obudów, istnieje możliwość ich indywidualnego wykonania, zgodnie z wymiarami danego pomieszczenia, w którym ma się ona znaleźć. Aparatura elektryczna jest montowana w pojedynczej szafie bądź w ich zestawach, które są ustawione obok siebie i połączone torem szynowym. Obudowy rodzielnic są wykonywane przede wszystkim z blachy aluminiowej bądź stalowej.
Z kolei, biorąc pod uwagę przeznaczenie urządzeń, rozdzielnice można podzielić na energetyczno-dystrybucyjne, przemysłowe, budowalne, słupowe oraz mieszkaniowe. Ze względu na wykorzystane zewnętrzne rozwiązania konstrukcyjne, wyróżnia rozdzielnice otwarte, osłonięte lub częściowo osłonięte. Dalej, ze względu na sposób instalowania rozdzielnic, wyróżnia się urządzenia naścienne, przyścienne i wolnostojące. Z racji różnego sposobu wykonania elementów wsporczych i mocujących oraz osłony części pod napięciem, wśród tych urządzeń wyróżnia się też rozdzielnice tablicowe, skrzynkowe, szafowe oraz pulpity sterownicze. Z kolei, mające na uwadze funkcje rozdzielnicy, dostępne są urządzenia główne, oddziałowe, piętrowe, mieszkaniowe oraz specjalistyczne, wykorzystywane do zasilania komputerów, oświetlenia czy zasilaczy UPS.
Należy również zaznaczyć, iż konstrukcja aparatury rozdzielczej niskiego napięcia powinna być przedzielona przegrodami bądź osłonami. Celem takiego zabiegu jest przede wszystkim ochrona przed dotykiem części czynnych w sąsiednim bloku funkcjonalnym, zmniejszenie możliwości powstawania łuku elektrycznego oraz ochrona przed przedostaniem się ciał obcych z jednego bloku funkcjonalnego do sąsiedniego.