Terrarystyka jest dziedziną wciąż zdecydowanie mniej znaną od akwarystyki. Dotyczy ona przede wszystkim planowania, budowania, aranżowania oraz prowadzenia terrarium w związku z hodowlą określonego gatunku zwierzęcia egzotycznego lub rośliny. Celem tej dziedziny jest zapewnienie optymalnych warunków rozwoju trzymanych w terrariach okazów fauny lub flory.

Data dodania: 2014-11-04

Wyświetleń: 2498

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Terrarystyka – coraz bardziej popularne hobby?

Ze zwierzętami czy roślinami egzotycznego pochodzenia najczęściej spotykamy się w ogrodach zoologicznych. Nie każdy z nas ma szansę wyjazdu do zagranicznego kraju, by stanąć oko w oko z kameleonem, wężem czy legwanem. Jednak chęć obcowania z tego typu gatunkami nieustannie wzrasta, a terrarystyka daje nam możliwość zaaranżowania niewielkiego wycinka egzotycznego świata we własnym domowym zaciszu.

Kilka słów o historii terrarystyki

Terrarystyka jest dziedziną, której nazwa wywodzi się od słowa „terra” (w języku łacińskim „ziemia”). Dotyczy ona hodowli zwierząt oraz roślin egzotycznych, z naciskiem bardziej na gatunki tych pierwszych (węże, jaszczurki, pajęczaki, żółwie, płazy, mięczaki oraz owady). Głównym założeniem tej dziedziny jest stworzenie możliwie jak najlepszych i najbardziej zbliżonych do naturalnych warunków rozwoju.

W naszym kraju początki terrarystyki przypadają na przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. To właśnie wtedy ogromną popularnością zaczęła się cieszyć hodowla żółwi lądowych, a zwłaszcza stepowych oraz greckich. W późniejszym czasie w terrariach zaczęto również hodować żółwie wodno-lądowe, patyczaki indyjskie oraz różnego rodzaju jaszczurki oraz węże.

Rosnąca popularność terrarystyki

Z roku na rok można zaobserwować coraz większe zainteresowanie terrarystyką, co wiąże się między innymi z coraz bardziej ogólnodostępnymi gatunkami egzotycznych zwierząt oraz roślin. W sklepach zoologicznych możemy zetknąć się z coraz większą liczbą różnego rodzaju płazów, pajęczaków, owadów czy mięczaków, które mogą być hodowane w terrariach
w warunkach domowych.

Warto także zauważyć, że na przestrzeni kilku ostatnich lat zdecydowanie wzrosła liczba czasopism oraz stron internetowych, za pośrednictwem których można zdobywać fachową wiedzę z zakresu hodowli egzotycznych okazów fauny i flory. Na uwagę zasługują także różnego typu cykliczne imprezy poświęcone terrarystyce, które organizowane są również
w naszym kraju. Na tego typu wydarzeniach można spotkać się z wieloma miłośnikami tej dziedziny, wymienić doświadczenia, a nawet stać się posiadaczem jaszczurki, węża czy kameleona. Nic więc dziwnego, że posiadanie egzotycznego zwierzęcia stało się tak popularne. Z roku na rok przybywa terrarystów i dołączyć do ich grona może praktycznie każdy z nas.

Licencja: Creative Commons