Temat bram przemysłowych do mroźni nurtuje zarówno projektantów mroźni, jak i ich użytkowników. Bramy muszą bowiem spełniać szereg wymagań, z którymi nie wszystkie bramy są w stanie sobie poradzić. Jak wybrać odpowiednią bramę do mroźni?

Data dodania: 2014-10-07

Wyświetleń: 1308

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bramy przemysłowe dla mroźni

Brama szybkobieżna w mroźniMroźnia jest niewątpliwie pomieszczeniem charakterystycznym, gdzie konieczne jest spełnienie określonych wymagań. Mroźnia daje możliwość przechowywania produktów w ujemnych temperaturach. W mroźni są przynajmniej jedne drzwi, które łączą mroźnię z pomieszczeniem przyległym luz z obszarem zewnętrznym. Drzwi te różnią się w zależności od wykorzystywanych środków transportu, czy też od przepustowości. Problem stanowią otwarte drzwi, co powoduje rotację z jednej strony zimnego i suchego powietrza, a z drugiej ciepłego i wilgotnego. Wymiana ta powoduje osadzanie się lodu na urządzeniach mroźniczych, co zmniejsza efektywność ich działania i powoduje wzrost ryzyka awarii tychże urządzeń. Co zrobić, aby zachować stałą temperaturę w mroźni? Jakie urządzenia, jakie bramy i drzwi sprawdzą się w przemyśle mroźniczym?

Kryteria doboru bramy do mroźni

Przyjrzyjmy się uważnie poszczególnym kryteriom doboru bramy do mroźni i porównajmy z kosztami eksploatacyjnymi.

Konstrukcja bramy

Rozwiązanie konstrukcyjne bramy do mroźni musi przede wszystkim zapobiegać osadzaniu się lodu na prowadnicach. Brama musi zapewniać szczelność, a co równie ważne otwierać się i zamykać w możliwie najkrótszym czasie. Bramy, które spełniają powyższe kryteria, łączą w sobie komfort i bezpieczeństwo użytkowania z oszczędnością energii.

Bramy szybkobieżne dedykowane do mroźni posiadają w standardzie przewody grzewcze, które umieszczone są w prowadnicach, a także ogrzewanie w skrzynce sterującej, które zabezpiecza przed oblodzeniem części roboczych bramy. Powyższe zastosowanie pozwala na redukcję kosztów utrzymania urządzenia i utrzymanie bramy w pełnej sprawności technicznej. Płat bramy został wyposażony w system uszczelek, który eliminuje ryzyko powstania nieszczelności, dzięki czemu utrata energii zostaje zredukowana do minimum.

Otwieranie bramy

Pomieszczenia mroźnicze są szczególnie wrażliwe na otwieranie bramy, skąd wydostaje się najwięcej zimnego powietrza i dostaje ciepłego powietrza z pomieszczenia przyległego. Podczas prac przeładunkowych brama mroźnicza zostaje otwarta, a to sprzyja utracie energii. Rozwiązaniem jest dodatkowa brama szybkobieżna, co ogranicza wymianę mas powietrza. Brama szybkobieżna otwiera się tylko na czas przejścia pracowników lub przejazdu wózka widłowego i zamyka niezwłocznie po przejściu przez bramę. To, ile ciepła ucieknie, zależy od różnicy temperatur między mroźnią, a pomieszczeniem przyległym, a także od rozmiaru samej bramy.

Obsługa bramy

Aktualnie mroźnie projektowane są z wysokim wejściem, co pozwala na używanie wysokich wózków widłowych. Niestety, rozwiązanie to wiąże się z ogromnymi stratami energii. Zależność ilości traconej energii przez otwartą bramę od wysokości bramy przedstawia poniższy wykres.

zależność straty energii od wysokości bramy

Strata energii przez otwartą bramę o wysokości 3,5 m jest prawie trzykrotnie wyższa niż w przypadku bramy otwartej na wysokość 2 m. Bramy szybkobieżne dedykowane do mroźni dają możliwość regulacji dwóch wysokości otwierania. Funkcja ta pozwala dopasować wysokość otwarcia częściowo (np. gdy przechodzi człowiek) oraz na wyskość całkowitą (np. gdy przejeżdża wysoki wózek widłowy).

Bramy szybkobieżne do mroźni są wyposażone dodatkowo w funkcję automatycznego otwierania, które następuje samoczynnie co określony czas (20-25 min). Zapobiega to gromadzeniu się lodu na prowadnicach bocznych oraz płacie bramy.

Najwyższy poziom bezpieczeństwa personelu i towarów

Dzięki zastosowaniu urządzeń zabezpieczających, bramy szybkobieżne przeznaczone do mroźni zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa. Bezprzewodowe detektory ruchu, brak sztywnych elementów w płacie bramy chronią użytkownika przed nieszczęśliwymi wypadkami.

Właściwie dobrana brama szybkobieżna dedykowana dla mroźni znacząco redukuje straty energii oraz podnosi bezpieczeństwo użytkowania.    

Licencja: Creative Commons
0 Ocena