Jeżeli prowadzisz firmę, to z pewnością nie jeden raz zastanawiałeś się,  czy zatrudnianie osób niepełnosprawnych może być opłacalne. Zatrudnienie takiego pracownika ma oczywiście szereg swoich wad i zalet. Po pierwsze musimy pamiętać, aby odpowiednio przygotować miejsce pracy dla osoby niepełnosprawnej. 

Data dodania: 2014-09-27

Wyświetleń: 1128

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tutaj tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaką niepełnosprawność będzie miał nasz nowy pracownik. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie musimy za przygotowanie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej płacić z własnej kieszeni. Na przykład za przygotowanie oddzielnej łazienki dla osób niepełnosprawnych możesz otrzymać zwrot pieniędzy. 

Praca dla niepełnosprawnych musi spełniać również kilka norm. Nie możemy zatrudniać osób niepełnosprawnych na dłużej niż 8 godzin dziennie. Jeżeli zatrudniamy w systemie zmianowym, to pamiętajmy, że osoba niepełnosprawna nie może też pracować w godzinach nocnych, tutaj zmiana nocna nie wchodzi w grę. 

Pomimo kilku tych niedogodności zatrudnienie osoby niepełnosprawnej może być dla nas bardzo korzystne. Po pierwsze dostawać będziemy dotacje za zatrudnienie takich pracowników. Nie będziemy musieli płacić 100% wypłaty z własnej kieszeni. Otrzymamy również specjalne ulgi, dzięki którym koszty prowadzenia firmy znacząco się obniżą. Warto wspomnieć również, że pracownicy niepełnosprawni są lojalni, sumienni i bardzo pracowici. Jeżeli mamy stanowiska pracy, gdzie niepełnosprawność nie jest żadną niedogodnością, np. praca w telemarketingu, to powinnyśmy bardzo poważnie zastanowić się właśnie nad zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej. Nie ma czego się bać, a korzyści mogą okazać się naprawdę nie do opisania. 
 

W dzisiejszych czasach technologia cały czas się rozwija i, co można zaobserwować, praca zdalna jest coraz popularniejsza w krajach europejskich. Popularność ta coraz szybciej rozpowszechnia się również i w Polsce. Wiadomo, jak wygląda u nas sprawa z komunikacją. Każdy, kto jeździ pociągiem czy autobusem wie, że jest to nie tylko strata pieniędzy i czasu, ale również naszych nerwów. Praca zdalna pozwoli nam więc zaoszczędzić pieniądze i czas, który możemy przeznaczyć dodatkowo na pracę albo odpoczynek. Najwięcej ofert pracy zdalnej powstaje właśnie dla osób niepełnosprawnych, którzy, jak wiadomo, mają najwięcej problemów z poruszaniem się i im taka forma zatrudnienia naprawdę jest na rękę. Według specjalistów od rynku pracy w Polsce "praca zdalna" będzie coraz częściej się pojawiać i może ona w przeciągu najbliższych 10 lat stanowić około 15% całego zatrudnienia w naszym kraju.         

Licencja: Creative Commons