Jak praktycznie wykorzystać fale alfa do przyśpieszenia procesu uczenia się dowolnej rzeczy?

Data dodania: 2008-06-09

Wyświetleń: 7834

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Studiując literaturę dotyczącą szybkiej, czy też przyśpieszonej nauki – kwestią czasu jest tylko, kiedy spotkasz się z ideą świadomego wykorzystywania fal mózgowych właśnie do przyśpieszenia całego procesu nauki. Przypatrzmy się temu zagadnieniu bliżej.

Twój mózg emituje fale o określonej częstotliwości. Fale te można mierzyć, posługując się liczbą cykli w określonej jednostce czasu, np. 1 sekundzie. Charakterystycznym częstotliwościom fal mózgowych, oznaczanych za pomocą liter alfabetu greckiego odpowiadają poszczególne stany świadomości człowieka.

Mózg emituje w sumie 5 rodzajów fal, z których 4 najważniejsze, to:

- BETA - o częstotliwości 13 - 25 c/s;
- ALFA - o częstotliwości 8 - 12 c/s;
- THETA - o częstotliwości 4 - 7 c/s;
- DELTA - o częstotliwości 0,5 - 3 c/s.

Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje fal?

- BETA – są one emitowane w stanie, w którym normalnie funkcjonujesz w ciągu dnia. Ponadto, w czasie uczenia się metodami tradycyjnymi, także dochodzi do ich emisji.

- ALFA - są to fale charakterystyczne dla stanu relaksacji, marzeń i fantazji. Co ciekawe właśnie ten stan odpowiada za znaczne zwiększenie możliwości umysłowych (następuje w nim bardzo szybkie i łatwe zapamiętywanie oraz rozumienie różnego rodzaju informacji).Dlatego też świadome emitowanie fal alfa wykorzystywane jest w metodach szybkiej nauki.

- THETA – stan głębokiej medytacji lub modlitwy. Jest to także stan podobny do przejawów geniuszu. W praktyce bardzo trudny do świadomego osiągnięcia.

- DELTA – te fale mózg emituje podczas głębokiego snu.

Dzięki szeregu badań naukowych stwierdzono, że osoba rozwiązująca zadania matematyczne wykazuje emisję fal alfa w prawej półkuli. Z kolei, kiedy ta sama osoba miała za zadanie dobranie kształtów i kolorów, to lewa półkula emitowała fale alfa. Właśnie ta symbioza pracy obydwu półkul mózgowych stanowi klucz do efektywnego szybkiego uczenia się .

Warto sobie uświadomić, że Twój mózg funkcjonuje w ten sposób, że używa obu swoich zamiennie, czyli raz jedną, raz drugą. Powoduje to, że w danej chwili masz dostęp tylko do możliwości oferowanej przez tylko jedną półkulę, gdyż druga jest tak jakby „wyłączona”.

W literaturze proces wspólnej pracy obu półkul mózgu zwany jest synchronizacją fal mózgowych. Stan ten można osiągnąć, m.in. za pomocą wprowadzenia się w stan relaksacji, kiedy to mózg zaczyna wytwarzać właśnie fale alfa.

Prostą instrukcję świadomego wprowadzenia się w stan alfa można znaleźć tutaj:

http://www.logopedia.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=118&Itemid=37

--
Zobacz na czym polega naprawdę szybka nauka

Nauka nie będzie sprawiać Ci problemów

Licencja: Creative Commons
2 Ocena