Zawierzając założeniom chromoterapii, można stwierdzić, że to, w jakich odcieniach urządzimy nasze wnętrze, ma wpływ na to, jak będziemy się czuli i w jakiej będziemy kondycji. Uzdrawianie kolorami stosowane było już w czasach starożytnych, a współcześnie przeżywa swój renesans dzięki duńskiemu badaczowi, E.Baabbittowi i praktykowi D.P Ghadiali, którzy odświeżyli i zaczęli pogłębiać wiedzę przodków. Koloterapia ma niwelować problemy, z jakimi zmaga się dany organizm. Zasada działania koloterapii oparta jest na tym, że analogicznie do komórek naszego ciała, każda z barw emituje drgania o rożnej częstotliwości. Gdy komórki są osłabione przez proces chorobowy, zaburzona zostaje także praca komórek – według koloroterapii, oddziaływanie na organizm odpowiednimi kolorami pozwala przywrócić komórkom normalny tryb pracy. Kolory mają także wpływ na naszą przysadkę mózgową – udowodniono, że jest ona bardzo wrażliwa na światło i kolory. Jeśli uwierzyć w powyższe, należy uznać, że kolory mogą mieć faktyczny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a dzięki odpowiedniemu ich dobraniu można poprawić swoje zdrowie i samopoczucie. Oto kilka popularnych kolorów i kilka zdań o tym, jaki wpływ mogą mieć one na nasze zdrowie i samopoczucie.
Kolory – ich znaczenie i wpływ
Zieleń – zieleń ma właściwości relaksujące i kojące nerwy. Nie bez powodu, gdy przytłacza nas codzienność, mamy wielką ochotę wybrać się właśnie do lasu czy na łąkę. Przybywając wśród zieleni można odzyskać równowagę wewnętrzną, pożegnać napięcie i nerwobóle. Zieleń jednocześnie pozwala zwiększyć skupienie i ułatwić koncentrację i pracę twórczą. Barwa ta wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, obniża ciśnienie krwi i obniża napięcie mięśniowe.
Biel – pozwoli zneutralizować złe emocje i przynieść spokój i wyciszenie. Jeśli chodzi o właściwości zdrowotne, to uznaje się, że wspomaga ona w leczeniu rozmaitych zmian skórnych i przyspiesza gojenie.
Brąz – zwiększa poczucie bezpieczeństwa i spokoju, jednak w nadmiarze może mieć działanie przygnębiające i obniżające nastrój i chęć obcowania w towarzystwie.
Czerwień – dodaje energii, nieznacznie podnosi ciśnienie krwi, poprawia pracę mięśni. Dzięki niej można przegonić marazm i apatię i odszukać zapomniane siły witalne. Czerwień znana jest także z cudownych właściwości pobudzania rozleniwionych zmysłów.
Kolor żółty stymuluje pracę układu nerwowego i mózgu, a także ma pozytywny wpływ na pracę wątroby i trzustki. Ułatwia rozwiązywanie konfliktów, poprawia samoocenę i podnosi nastrój.
Niebieski poprawia zapamiętywanie i ułatwia przyswajanie wiedzy. Pozwala zmniejszyć stany zapalne i bóle, a także ułatwić zasypianie i podejmowanie decyzji. Niebieski sprzyja też refleksji i wypoczynkowi, a także pozwala wsłuchać się w siebie.
Nie każdy podziela wiarę co do rzeczywistego wpływu kolorów na nasze organizmy, jednak nawet sceptycy prawdopodobnie zauważą różnicę w nastroju podczas przebywania w czerwonym i np. w białym pomieszczeniu. Wpływ kolorów dotyczy nie tylko aranżacji i urządzania wnętrz, ale także ubrań i dodatków, jakie nosimy, oraz tego, jakimi przedmiotami się otaczamy.