Dla dzieci kąpiel to zwyczajowo coś znacznie więcej niż dla dorosłych. Z jednej strony niektóre dzieci uwielbiają się kąpać i mogłyby siedzieć w wannie godzinami (w tym przypadku rodzice nierzadko mają spory problem, aby wyciągnąć dziecko z wanny), z drugiej zaś strony są dzieci, które wrzeszczą na sam widok wody i myśl o tym, że zaraz zostaną do niej włożone.
Jak przekonać dziecko do kąpieli?
To w dużej mierze zależy tak naprawdę od wieku dziecka. Starszym dzieciom czasem po prostu wystarczy wytłumaczyć, jak bardzo ważna jest czystość, to że trzeba się myć i myć głowę, aby przykładowo nie mieć wszawicy (można na przykład pokazać dziecku zdjęcia w Internecie i opowiedzieć o skutkach posiadania wszy).
W przypadku dzieci młodszych można po prostu postawić na fajną zabawę w kąpieli. Obecnie nie ma najmniejszego problemu, aby zakupić najróżniejsze, bardzo ciekawe i wymyślne zabawki przeznaczone specjalnie do kąpieli. Kiedy dziecko polubi jakąś zabawkę, wcześniej czy później zrozumie, że najlepsza zabawa ową zabawką możliwa jest właśnie w wodzie, a nie "na sucho".
Zabawki ze sklepu
Absolutną podstawą, niemal "klasyką" są tutaj rzecz jasna wszelkiego rodzaju gumowe zwierzątka (słynne kaczuszki!), do których można nabrać wodę, a następnie tryskać wodą wszystko to znajduje się wokół. Można także zakupić rozmaite inne grające, śpiewające, tańczące czy pływające i tryskające wodą zwierzątka, stateczki, różne zestawy zabawek do wody. Wybór jest tak ogromny, że z pewnością możemy mieć problem, co wybrać. Na pewno jednak znajdziemy coś interesującego w przedziale cenowym, na który możemy sobie pozwolić.
Zabawki "kreatywne"
Jak wiadomo, często najlepsze są rozwiązania najprostsze, dzieci zaś mają niesamowitą wyobraźnię. Wobec tego dziecko nie musi codziennie bawić się w kąpieli nową zabawką do wody ze sklepu, bo czasem zupełnie wystarczający może okazać się korek od dezodorantu czy szamponu, chochelka czy garnuszek. Oczywiście ważne jest to, aby aktywnie uczestniczyć w zabawie z dzieckiem. Można przykładowo zaproponować "gotowanie zupy" i tym podobne zabawy. Tutaj jednak rzecz jasna należy dziecku tłumaczyć, że jest to na niby, aby dziecko przypadkiem owej "zupki" naprawdę nie zechciało spróbować. Większość dzieci uwielbia robić bańki, a wanna jest doskonałym miejscem do tego rodzaju zabaw. Zazwyczaj też maluchy lubią kąpać się w dużej ilości piany.
Zabawki "uniwersalne"
Dzieci mają zazwyczaj bardzo dużo najróżniejszych zabawek. Część z zabawek to na pewno zabawki wykonane z plastiku i tym podobnych tworzyw, którym woda nie będzie groźna. Dlatego też można je spokojnie zabrać do łazienki. Mogą to być na przykład zwierzątka, plastikowe kubeczki, talerzyki patelnie, łyżeczki (jeśli dziecko posiada swoją własną kuchenkę do zabawy), klocki, piłeczki.
Jeśli dziecko ma ochotę umyć swojego pluszaka, także można mu na to pozwolić, ale trzeba wytłumaczyć, że po kąpieli pluszaka trzeba będzie wysuszyć (lepiej więc nie brać do kąpieli pluszowego misia, z którym dziecko nauczone jest spać).
Do zabawy w wannie można wykorzystać również zabawki, które przeznaczone są do zabawy w piaskownicy - różne foremki, łopatki, grabki czy nawet wiaderka. Często w zestawach do piaskownicy znajdują się też konewki czy klepsydry do przesypywania piasku, które doskonale będą się nadawać do zabawy w wodzie.
Kolorowa woda?
Obecnie można dostać całe mnóstwo różnych i całkowicie bezpiecznych barwników/farbek spożywczych do wody, dzięki którym woda w wannie w jednej chwili zmieni kolor przykładowo na niebieski czy różowy. Dziecko bez dwóch zdań będzie zachwycone kąpielą w tak niezwykłej kolorowej wodzie.
Gdy woda się wylewa...
Dzieci potrafią bawić się nieraz wyjątkowo intensywnie. Gdy zabawa w wodzie pochłonie je całkowicie, mogą się nieco zapomnieć i urządzić sobie tak szaloną zabawę, iż pół łazienki w konsekwencji zostanie zalane. Jeśli i nam przytrafi się taka właśnie sytuacja, nie warto krzyczeć i denerwować się, bo w ten sposób możemy tylko bardzo zniechęcić dziecko do kąpieli.
Przede wszystkim należy z dzieckiem rozmawiać i tłumaczyć, że nie powinno wylewać wody poza wannę - tutaj możemy podawać różne argumenty jak przykładowo to, że nie wolno marnować wody czy to, że na mokrych płytkach można się pośliznąć i zrobić sobie krzywdę. Poza tym po prostu należy położyć jakiś stary ręcznik (albo i dwa) przy wannie, bo to, że chociaż odrobina wody w czasie zabawy znajdzie się mimo wszystko poza wanną jest niemal pewne.
Dbamy o czystość zabawek
To, że zabawki do wody, jak sama nazwa wskazuje, służą do zabawy w wodzie i często w owej wodzie "lądują" nie oznacza wcale, że wyczyszczą się same. Pamiętajmy o tym, że po każdej kąpieli należy opłukać zabawki i dać do wysuszenia - można je przykładowo rozłożyć na ręczniku. Niestety nie wszystkie zabawki można bardzo dokładnie umyć i wytrzeć czy wysuszyć w inny sposób. Problem mogą stanowić przykładowo gumowe zabawki do wnętrza których nie jesteśmy w stanie się dostać. Warto pamiętać, że zabawki takie trzeba po prostu raz na jakiś czas wymieniać na nowe.