Architektura i urbanistyka do dziś uważana jest za jeden z najbardziej prestiżowych kierunków studiów. Egzamin z rysunku odstrasza jednak wiele osób zainteresowanych studiami architektonicznymi. Czy faktycznie jest to kierunek tylko dla wybranych?

Data dodania: 2014-09-09

Wyświetleń: 2117

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Architektura dla każdego – jak zdać egzamin na architekturę

Trudne decyzje

Wrzesień to ciężki miesiąc. Szczególnie dla uczniów, którzy po dwóch miesiącach przyjemności wracają z powrotem do obowiązków związanych z edukacją. Jest to trudny miesiąc także dla maturzystów, ponieważ muszą oni podjąć bardzo ważne decyzje co do swojej przyszłości - zbliżają się deklaracje maturalne – zdeklarowane przedmioty często zaważą na możliwości dalszego wyboru kierunków studiów wyższych uczniów trzecich klas liceum. Brzmi bardzo poważnie. Czy naprawdę maturzysta już teraz powinien zdecydować w jakim kierunku kształtować swoją naukę skoro matura dopiero za 9 miesięcy? Zdając na studia architektoniczne jest to najwyższy czas, aby zacząć odpowiednie przygotowania.

Wysokie wymagania

Rekrutacja na studia architektoniczne, w odróżnieniu od tradycyjnych kierunków (w stylu zdaj maturę - zarejestruj się – czekaj na wyniki), wymaga dużo większego zaangażowania ze strony uczniów. Obok wymaganych przedmiotów zdanych na maturze, których zakres obejmuje między innymi matematykę, historię sztuki, fizykę, historię, język polski, język obcy, geografię, dużą rolę odgrywają egzaminy wstępne z rysunku odręcznego, stanowią one często połowę albo więcej maksymalnej ilości punktów, jakie można uzyskać w rekrutacji na studia. Na Politechnice Krakowskiej jest to nawet 2/3 całej punktacji! Dlatego to, co spędza sen z powiek wielu osób, mianowicie perspektywa nauki rysunku, może stać się głównym atutem, decydującym o przyjęciu na studia. Warto to wziąć pod uwagę, ponieważ odpowiednie przygotowanie do egzaminu może zaważyć na sukcesie  kandydata.

Nie taki diabeł straszny jak go malują

Egzamin z rysunku ma za zadanie sprawdzić możliwości techniczne oraz inwencję i wyobraźnię w zakresie architektury przyszłych studentów architektury i urbanistyki oraz architektury krajobrazu. Czy w takim razie te studia kierowane są wyłącznie do ludzi o usposobieniu artystycznym? Zdecydowanie nie. Każdy posiada w sobie kreatywność i inwencję twórczą, wystarczy tylko opanować techniki rysunkowe, których może nauczyć się każdy, jeśli tylko wybierze profesjonalny kurs rysunku. Rysunek architektoniczny charakteryzuje się mechaniką działania, wystarczy opanować kilka zasad, aby swobodnie poruszać się po rysunku, by z czasem dojść do perfekcji.

Skuteczna nauka rysunku tylko w dobrej szkole rysunku

Rysunku architektonicznego jest w stanie nauczyć się każdy, niezależnie od płci, wieku, humanistycznych czy ścisłych predyspozycji. Niestety nie każdy jest w stanie nauczyć kogoś rysunku. Dobre przygotowanie to gwarancja sukcesu na egzaminie. Do matury można przygotować się samodzielnie korzystając z literatury, przygotowując się do egzaminu musisz oddać się w ręce specjalistów. Dlatego wybierając kurs rysunku trzeba kierować się rozsądkiem. Dobra szkoła rysunku architektonicznego przygotowuje ściśle do danego egzaminu. Egzamin na architekturę to nie ten sam egzamin co na ASP. Przygotowując się do wszystkiego nie przygotowujesz się tak naprawdę do niczego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena