Złoto od wieków odgrywa wielką rolę, już w starożytności zachwycano się niesamowitym blaskiem tego wyjątkowego metalu. Przez wieki złoto uznawane jest za szlachetny metal, który jest oznaką bogactwa i dobrobytu. 

Data dodania: 2014-09-08

Wyświetleń: 2147

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Złocenie

Ze złota wykonywano ozdoby, biżuterię oraz naczynia liturgiczne, które w czasach wojny stały się łupem złodziei. Z upływem lat jego cena niebywale wzrosła, w związku, z czym zaczęto wykonywać ozdoby oraz przedmioty z tańszych materiałów, a następnie poddawać je złoceniu.

Wbrew pozorom złocenie nie jest łatwym zadaniem, szczególnie, jeżeli zajmujemy się złoceniem niewielkich elementów, które wymagają ogromnej precyzji. Jest kilka metod złocenia metali, a jedną z uznawanych za najlepsze jest złocenie galwaniczne. Jest to metoda, którą powszechnie się stosuje w większości przypadków złocenia biżuterii, odnawiania różnych ozdób oraz naczyń liturgicznych. Szerokie zastosowanie tego sposobu złocenia sprawia, że to najpopularniejszy sposób złocenia.


 

Złocenie galwaniczne polega na nanoszeniu warstwy złota na metal w procesie reakcji chemicznej. Takie kąpiele zapewniają równomierne rozprowadzenie cienkiej warstwy złota, które doskonale przylega do powierzchni metalu. W zależności od wyrobu stosowane są różne elektrolity, które mają wpływ na grubość złocenia. W przypadku najcieńszych roztworów zalecane jest lakierowanie wyrobu dla lepszego utrzymania złocenia. W niektórych przypadkach można zastosować złoto niższej próby, jednak nie nadają się one np. do kielichów mszalnych. Dla naczyń liturgicznych stosuje się wysokiej, jakości stopy złota. Zawartość złota dochodzi tutaj do 99, 99%, w związku, z czym takiego rodzaju złocenie jest bardzo trwałe.


 

Decydując się na złocenie jakichkolwiek wyrobów warto zdecydować się na doświadczonych profesjonalistów, którzy znają się na złoceniu i wiedzą, jaką metodę wybrać do poszczególnych ozdób czy przedmiotów. Ma to kluczowe znaczenie szczególnie w przypadku przedmiotów zabytkowych oraz dewocjonaliów, gdzie nie ma miejsca na błędy i poprawki.


 

Złocenie zapewnia elegancki i ekskluzywny wygląd wyrobów, które nie koniecznie musiały zostać wykonane ze szczerego złota. Jest to z cała pewnością alternatywa dla drogich wyrobów z najwyższej, jakości stopów złota. Niewielka warstwa tego błyszczącego metalu zapewni ekstrawagancję i blask każdego przedmiotu, biżuterii oraz naczyń.


 

Ze względu na wysoką cenę złota większość przedmiotów, wyrobów jest tylko pozłacana, nawet dewocjonalia coraz częściej nie są wykonywane ze złota. Coraz częściej nie liczy się jakość, a najniższa cena. Takie podejście powoduje, że złocone wyroby niewielką warstwą tego szlachetnego metalu bardzo szybo się wycierają i tracą blask.


 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena