Rodzicom starającym się o dziecko zaleca się kilkudniową wstrzemięźliwość seksualną przed spodziewaną owulacją.

Data dodania: 2014-09-01

Wyświetleń: 3802

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najlepszym okresem na poczęcie dziecka jest okres okołoowulacyjny. Do zapłodnienia może dojść na kilka dni przed jajeczkowaniem i maksymalnie jeden dzień (24 godziny) po jajeczkowaniu. Jest to spowodowane tym, że plemniki w drogach rodnych kobiety mogą przeżyć 3-7 dni, zaś komórka jajowa żyje do 24 godzin, a nie - jak niektóre źródła - 48 godzin po owulacji.

U kobiet które prowadzą bardzo skuteczną naturalną metodę planowania ciąży, opartą na obserwacji wyglądu śluzu szyjkowego oraz pomiarze temperatury ciała, można bardzo precyzyjnie wyznaczyć okres płodności po jajeczkowaniu i niekiedy okres płodności przed jajeczkowaniem. Kobiety powinny współżyć w okresie lejącego, rzadkiego śluzu estrogenowego, w fazie temperatury wyższej, najlepiej na szczycie objawy śluzu.

Teoretycznie do zapłodnienia może dojść nawet pod koniec menstruacji u kobiet z bardzo krótkim okresem przed jajeczkowaniem, gdy po miesiączce bardzo szybko dochodzi do owulacji.

U par poddawanych diagnostyce niepłodności laboratoryjna analiza nasienia wykazuje, że mężczyźni oddający nasienie po kilkudniowej (5-7 dniowej) wstrzemięźliwości seksualnej mają dużo lepsze parametry nasienia niż mężczyźni nie stosujący takiej wstrzemięźliwości. Obecnie laboratoria wykonujące takie analizy zalecają, żeby do badania nasienia zgłaszali się mężczyźni po kilkudniowej abstynencji seksualnej.

Różnice dotyczą nie tylko objętości ejakulatu, ale również przede wszystkim liczby zawartych w nim plemników, ich ruchliwości i żywotności. Różnice w liczbie plemników i ich żywotności mogą wynosić aż 40-60%, i dotyczy to także plemników poruszających się ruchem postępowym. W praktyce nie powinno być to powodem trudności z zajściem w ciążę, jeżeli jednak nakładają się na to dodatkowe czynniki u kobiety, na przykład zbyt lepki śluz, wady anatomiczne pochwy, macicy bądź przydatków, takie różnice mogą mieć już znaczenie.

Tak więc zbyt częste stosunki płciowe w całym cyklu miesięcznym par starających się o dziecko mogą niekiedy utrudnić zajście w ciążę w okresie okołoowulacyjnym. Lepiej odczekać tydzień i zacząć starania tuż przed spodziewaną owulacją.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena