Artykuł przedstawia kilka podstawowych pojęć ze świata części elektronicznych.

Data dodania: 2008-06-05

Wyświetleń: 6715

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oznaką naszych czasów jest, że otaczają nas dziesiątki urządzeń, które służą nam mimo że często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak one funkcjonują, ani z jakich części są zbudowane. Rozeznanie w zasadach działania nowoczesnych urządzeń elektronicznych mają jedynie osoby odpowiednio wykształcone oraz majsterkowicze. Dla większości z nas nie stanowi to problemu, jednak dla wszystkich tych, którzy chcą chcą wiedzieć jak działają rzeczy z których korzystają, przedstawiam podstawowe części elektroniczne używane we współczesnej elektronice:
Tranzystor – to posiadający trzy elektrody element, którego używa się do wzmacniania sygnału elektrycznego. Ze względu na ich właściwości wzmacniające, tranzystory mają liczne zastosowania. Są m.in. wykorzystywane do konstrukcji różnorodnych wzmacniaczy (na przykład operacyjnych) i układów elektronicznych, takich jak klucze elektroniczne.
Rezonatory kwarcowe – to podzespóły elektroniczne, który mają stabilizować częstotliwości drgania oscylatora. Częstotliwości pracy tych rezonatorów zamykają się w obrębie od kilkudziesięciu kHz do kilkudziesięciu megaherców.
Kondensator to element elektroniczny składający się z dwóch przewodników odizolowanych dielektrykiem. Element ten łącznie z rezystorem stanowi przykład jednego z bazowych pasywnych elementów elektronicznych, służy do ładowania a także przechowywania ładunku elektrycznego. Urządzenia te spotyka się w różnorodnych rodzajach, np. kondensatory elektrolityczne czy powietrzne.
Dławiki - cewki indukcyjne minimalizujące przepływ prądu w urządzeniach elektronicznych. Popularnym przeznaczeniem tych komponentów jest minimalizowanie interferencji elektromagnetycznych. Występują w licznych odmianach, np. dławiki mocy oraz dławki SMD.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena