Wietnam jest wyjątkowo malowniczym i wartym bliższego poznania państwem. Zanim jednak się tam wybierzemy, dobrze jest dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat, bowiem będzie to wycieczka do świata całkiem innego od tego, jaki do tej pory znaliśmy...

Data dodania: 2014-08-13

Wyświetleń: 1173

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ku przestrodze...

Szczególnie osoby, które dotychczas nie miały zbyt wielu okazji, aby wyjeżdżać do innych, bardzo egzotycznych krajów, powinny zdać sobie sprawę z tego, że wkraczając w inną kulturę, obyczaje, religię, powinny w miarę możliwości przestrzegać pewnych panujących na miejscu zasad. Chodzi tutaj zarówno o względy bezpieczeństwa, jak i o to, aby wyrazić szacunek dla miejsca, w którym się znajduje oraz szacunek dla ludzi, którzy mieszkają tam na co dzień. Trzeba pamiętać o tym, że podróżować i zwiedzać należy w sposób odpowiedzialny, tak aby nigdzie i nikomu nie zrobić krzywdy nie tylko uczynkiem, ale przykładowo słowem czy gestem.

Jeszcze jedna kwestia, o której koniecznie należy pamiętać to konsultacja z lekarzem i niezbędne szczepienia przed wyjazdem. Trafimy bowiem do miejsca, gdzie klimat zupełnie różni się od klimatu, w którym żyjemy, zupełnie inne warunki, inne jedzenie, woda. To wszystko może sprawić, że zamiast wycieczki marzeń, przeżyjemy (albo i nie!) wycieczkę rodem z najgorszych koszmarów! Oczywiście nie chodzi o to, aby straszyć, ale o to, aby uświadomić. Wybierając się do Wietnamu, z pewnością warto zastanowić się nad szczepieniami, które uchronią nas przed takimi chorobami jak wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, tężec, błonica czy dur brzuszny. Rzecz jasna sama szczepionka nie zdziała cudów, jeśli nie będziemy przestrzegać najprostszych zasad higieny, takich jak przykładowo częste mycie rąk (i niewkładanie rąk do buzi - jeśli mamy taki odruch, już teraz zacznijmy z nim walczyć!), mycie wszelkich warzyw czy owoców, picie wyłącznie wody w butelce (lepiej nie próbować pić miejscowej wody z kranu).

Choć Wietnam jest miejscem wręcz baśniowym, idealnym na wakacyjne wyprawy, prawdopodobnie większość osób żyjących na co dzień w Polsce nie zdecydowałaby się zamieszkać w Wietnamie na stałe. Oficjalna nazwa Wietnamu brzmi Socjalistyczna Republika Wietnamu, co już mówi samo przez się. Łamanie oraz naruszanie praw człowieka przez rządzącą partię jest w tym zakątku świata nagminne.

Odrobina geografii...

Wietnam zlokalizowany na Półwyspie Indochińskim, w Południowo-Wschodniej Azji sąsiaduje z Kambodżą, Laosem oraz Chinami. Państwo to podzielone jest na 58 tak zwanych prowincji, te zaś dzielą się na dystrykty. Owe dystrykty podzielone są na miasta prowincjonalne i miasta. Najdłuższą rzeką w Wietnamie jest Rzeka Czerwona, która na obszarze tego państwa liczy 450 kilometrów długości, z kolei najwyższym szczytem jest Phan Xi Pang, który wznosi się na wysokość 3143 m n.p.m. Wietnam ma powierzchnię przeszło 331 tyś. kilometrów kw. Chcąc zwiedzić Wietnam nie zatrzymując się na dłużej w jednym miejscu, należy pamiętać o tym, iż będziemy zmagać się z różnymi typami klimatu, bowiem na obszarze państwa (z powodu jego rozciągnięcia w kierunku południkowym) wyróżnić można aż kilka stref klimatycznych. W zależności od tego, gdzie będziemy, możemy zostać poddani wpływom przykładowo klimatu zwrotnikowego wilgotnego (odmiana monsunowa) czy zwrotnikowego z porą deszczową i suchą.

Wietnamskie miasta i atrakcje

Wybierając się do Wietnamu warto ustalić konkretny plan wycieczki uwzględniając w nim największe i najbardziej popularne wśród turystów miasta, a co za tym idzie, atrakcje. Oto zaledwie kilka propozycji:

Hanoi

Hanoi obecnie jest stolicą Wietnamu oraz drugim pod względem wielkości miastem w kraju. Największym miastem jest Ho Chi Minh, czyli dawny Sajgon, który wcześniej pełnił rolę stolicy. Hanoi znajduje się w północnej części państwa, nad prawym brzegiem głównego koryta Rzeki Czerwonej. Będąc tutaj warto odwiedzić między innymi Świątynię Literatury wzniesioną w roku 1070, Cytadelę Cesarską wzniesioną w XII wieku, która od XI do XVIII wieku pełniła rolę siedziby władców Wietnamu. Obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mieści się tutaj miedzy innymi Muzeum Historyczne Armii Wietnamskiej. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się także Mauzoleum Ho Chi Minha wybudowane w 1975 roku, w którym pochowany został twórca Demokratycznej Republiki Wietnamu (od 1945 do 1976, znanej także pod nazwą Północny Wietnam). Mauzoleum można zwiedzać, jednak należy przestrzegać pewnych zasad. Aby wejść do obiektu, trzeba mieć ubrane długie spodnie oraz zakryte ramiona, w mauzoleum obowiązuje cisza. Ponadto wszystkie swoje rzeczy trzeba zostawić przed wejściem, zabrać można tylko portfel.

Ho Chi Minh

Dawniej Sajgon, do roku 1976 stolica Wietnamu. Miasto znajduje się na zachodnim brzegu rzeki Sajgon, na południu państwa. Będąc w dawnej stolicy Wietnamu warto zwrócić uwagę między innymi na piękny ratusz z 1906 roku, Teatr Miejski, Pałac Zjednoczenia. Koniecznie należy odwiedzić również Katedrę Notre Dame znajdującą się na Placu Kolumny Paryskiej, będącą katedralnym kościołem rzymsko-katolickim, największym w Ho Chi Minh. Doskonałą propozycją jest także Park Kultury Dam Sen.

Sa Pa

Miasto znajduje się w północnym Wietnamie i robi ogromne wrażenie na każdym, kto do niego przybędzie. Sa Pa położone jest na wysokości 1600 m n.p.m. i pełni rolę kurortu. Jeśli gdzieś w Wietnamie będziemy mieli okazję uświadczyć odrobiny śniegu, to właśnie tutaj. Jeśli planujemy zdobyć najwyższy szczyt Wietnamu, wspomniany już Phan Xi Păng, w mieście znajdziemy całe mnóstwo biur turystycznych i hoteli, które oferują zorganizowane wycieczki. Szlak turystyczny przebiega przez malowniczy las deszczowy i przez niemal cały rok widoczność jest mocno ograniczona przez zalegające gęste mgły. Istnieją oferty zarówno jednodniowych, jak i kilkudniowych wycieczek na szczyt - wybór opcji zależy od naszej kondycji.

Hội An

Hội An jest miastem położonym w środkowym Wietnamie. Obecnie jest to miasto bardzo popularne wśród turystów, cenione za wyjątkową atmosferę tam panującą i niezwykły urok. Wśród najcenniejszych zabytków, jakie warto tutaj zobaczyć znajduje się Most Japoński, który jednocześnie jest symbolem miasta. Jest on jedynym mostem na świecie, który jest mostem krytym ze świątynią buddyjską. Ma on 18 metrów długości. Został wybudowany w latach 1593-1595 (później przebudowywany). Całe miasto wpisano do rejestru zabytków światowego dziedzictwa UNESCO w roku 1999. Dawniej, jeszcze w XVI wieku Hội An było najważniejszym portem znajdującym się na morzu Południowochińskim. Będąc w Hội An warto odwiedzić także takie miejsca, jak między innymi Muzeum historyczne miasta, chińskie hale zgromadzeń wraz ze świątyniami.

Mũi Né

Mũi Né nie jest miastem, a rybcaką wsią wietnamską i cenionym ośrodkiem wypoczynkowym. Ten zakątek Wietnamu znajduje się z kolei w południowo-wschodniej części państwa. Ciekawostką jest, iż właśnie Mũi Né często nazywane jest turystyczną stolicą Wietnamu - tym bardziej zatem warto odwiedzić tę malowniczą wioskę. Pod względem administracyjnym wioska stanowi jedną z dzielnic miasta Phan Thiết. Na miejscu znajdziemy liczne hotele, pensjonaty i kawiarenki. Kolejną ciekawostką jest to, że miejsce to szczególnie upodobali sobie Rosjanie, którzy nawet są właścicielami licznych mieszczących się tam obiektów noclegowych oraz restauracji. Temperatura w Mũi Né wynosi średnio 27 stopni C. Ten zakątek Wietnamu charakteryzuje się suchym i gorącym klimatem, a sezon turystyczny trwa tutaj od grudnia do maja. Mũi Né ma oczywiście swoją piękną plażę, która jest częstym miejscem wycieczek i relaksu ze względu na wysoką temperaturę. Warunki w Mũi Né są idealne do uprawiania takich sportów wodnych jak windsurfing czy kitesurfing.

Warto poznać Wietnam!

Osoby pragnące poznawać wyjątkowe, niezwykłe zakątki świata koniecznie powinny rozważyć taką opcję jak wycieczka do Wietnamu. Jak widać już z powyższych opisów, jest to kraj bardzo egzotyczny i oferujący różnorodne atrakcje od plaży i klimatu wręcz tropikalnego, po wysokie góry. Jeśli chcemy zwiedzić Wietnam w dużej części, choćby pobieżnie, na pewno musimy zorganizować sobie przynajmniej miesięczną wycieczkę, a i tak nigdzie nie zabawimy dłużej niż góra dwa, trzy dni. Przybywając do Wietnamu, warto rozpocząć wgłębianie się w tutejszy klimat i kulturę w stolicy, czyli omówionym wyżej Hanoi. Po dwóch dniach można wybrać się przykładowo do Sa Pa, a dalej do Ha Long Bay. W tym ostatnim warto zabawić 2-3 dni. Jeśli wrócimy do Hanoi, będziemy mogli uzyskać łatwe połączenie do Hue. Stamtąd można udać się do Hoi An, dalej do Da Lat, Mui Ne (w przypadku trzech ostatnich wystarczy jednodniowy pobyt w każdym). Z Mui Ne można udać się do Ho Chi Minh czyli dawnego Sajgonu, gdzie warto spędzić chociaż trzy dni, a stamtąd wybrać się w niezwykłą podróż deltą Mekongu. Na miejscu znajdziemy liczne oferty wycieczek trzydniowych. Jako następny punkt podróży wybieramy Phnom Penh, gdzie zwiedzanie także powinno zająć nam około trzy dni. Jeśli w dalszym ciągu mało nam wrażeń możemy kolejno odwiedzić jeszcze takie miejsca jak na przykład Tonle Sap, Siem Reap, Angkor Wat.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena