Myjki ciśnieniowe są z roku na rok coraz bardziej popularne. Kiedyś po tego typu urządzenia (oczywiście bardziej profesjonalne) sięgali jednie właściciele myjni, dziś jednak dostępne są dla wielu kierowców. Pomagają bowiem w szybkim i dokładnym myciu samochodu. Może też masz w planach zakup takiego sprzętu? O czym powinieneś pamiętać?

Data dodania: 2014-07-31

Wyświetleń: 1382

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlaczego w ogóle kupujemy myjki ciśnieniowe? Najważniejszy powód to oczywiście możliwość wyczyszczenia samochodu. Ważniejsze jest jednak to, iż takie mycie jest dokładne. Po drugie, myjki są łatwe w użytkowaniu. Po prostu, trzeba tylko nakierować wodę pod ciśnieniem na miejsce, które chcemy wyczyścić. Po trzecie – myjki wysokociśnieniowe są coraz tańsze i bardziej dostępne.

Do czego?

Najważniejsze kwestia dotyczy jej przeznaczenia, po prostu - do czego planujemy używać myjki? Czy poszukujemy urządzenia bardziej profesjonalnego, a może chcemy zwykłą, najprostszą myjkę do użytku domowego? Jeśli profesjonalnie, to oczywiście przygotujmy się na wyższą cenę. Jednocześnie trwałość myjki wynagrodzi nam ten wydatek. Większość jednak szuka myjki do zastosowywania domowego. Tym bardziej, że myjka samochodowa może być używana do czyszczenia szeregu innych rzeczy: kosiarek, ogrodu, sprzętu dla dzieci (baseniki ogrodowe).

 

Jak działa myjka ciśnieniowa?

Nie jest to wielka filozofia. Urządzenie jest połączone z kranem za pomocą węża ogrodowego. Woda płynie zwyczajnym ciśnieniem, póki nie dostanie się do myjki. Tam natrafia na pompę, która podnosi ciśnienie do wartości 150 bar. Taka woda wydostaje się z pompy przez dość małą dyszę ciśnieniową. Strumień dzięki temu jest silny i skoncentrowany, co gwarantuje szybkie i skuteczne mycie. Tym bardziej, jeśli porównamy użycie węża ogrodowego, którego zużycie wody to około 3,5 tys. litrów na godzinę. Myjki, przez to wysokie ciśnienie, pozwalają zmniejszyć zużycie wody aż do 400 litrów na godzinę. Jak widać więc, nie dość, że oszczędzamy czas, to i pieniądze.

 

Zakup

Rozważając zakup myjki ciśnieniowej miejmy też na uwadze, że tanie urządzenia potrafią być niskiej jakości. Z tego względu, więc warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału zrobiono myjkę. Plastik to mniejsza trwałość niż kompozyt. Myjka kompozytowa jest odporna nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, świetnie sobie radzi także z rdzą czy z działaniem środków chemicznych. A jednocześnie jest znacznie lżejsza.

 

Myjki ciśnieniowe mogą być także zaopatrywane w różnorodne dodatkowe akcesoria. Może nim być specjalna dysza umożliwiająca płynną regulację ciśnienia wody podczas pracy. Takim dodatkiem są też dysze pozwalające na dozowanie środków chemicznych. Niektóre z tych dodatków umożliwiają zmianę kształtu strumienia: od skoncentrowanego na jednym punkcie po całkowicie zraszający.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena