Jeśli jesteś tutaj pierwszy raz, możesz również przeczytać poprzedni artykuł, w którym wyjaśniłem dokąd udać się po wizę. Dziś dowiesz się jakie wybrać i kupić ubezpieczenie do wizy rosyjskiej. Zapraszam do lektury :)

Data dodania: 2014-07-31

Wyświetleń: 2310

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ubezpieczenie do wizy rosyjskiej - jak wybrać i kupić?

Polisa do wizy rosyjskiej - jaki termin ubezpieczenia? 

Polisa ubezpieczenia medycznego musi posiadać termin ważności całkowicie pokrywający się z terminem ważności wizy. Termin ważności wizy jest tym, co wpiszemy we wniosku jako data wjazdu-wyjazdu, najczęściej będzie to data jaka widnieje na naszym zaproszeniu. Należy pamiętać jedynie, że musimy ogarniać całościowo: musimy mieć ubezpieczenie, które obejmuje termin wjazdu-wyjazdu wpisany we wniosku wizowym. Ubezpieczenie może być na okres dłuższy niż termin wyjazdu, jeśli będzie krótsze, w najlepszym wypadku dostaniemy wizę na krótszy termin, ale bardziej prawdopodobne, że nasz wniosek o wizę zostanie odrzucony.

Jakie ubezpieczenie?

Ubezpieczenie powinno pokrywać KL (Koszty leczenia) na kwotę minimum 30.000 EURO. Pozostałe opcje ubezpieczenia są dobrowolne i zależą tylko od Ciebie.

Z ubezpieczeniami i ich akceptowaniem przez konsulaty bywa różnie. Chodzi o to, że na polisie ubezpieczeniowej powinny znaleźć się następujące dane: Twoje imię i nazwisko, Twój adres, data urodzenia, czas na jaki zawierasz ubezpieczenie, zakres terytorialny Rosja (lub cały świat), kwota ubezpieczenia KL (koszty leczenia) podana w EURO (min. 30 000 euro).

Wyżej wymienione wymagania spełnia kilka polis, w pierwszej kolejności polecam polisę TU EUROPA – nigdy nie zdarzyło mi się, aby to ubezpieczenie zostało odrzucone przez konsulat. Najszybciej kupić ją on-line.

Przechodzą bez większych problemów polisy Singal Iduna, Warta, Generali, Axa – ubezpieczyciele dostosowują ofertę do potrzeb, ale np. pamiętam, że niektóre osoby korzystające z Generali musiały zwracać się o wydanie dodatkowych dokumentów potwierdzających kwotę w EURO, bo była napisana w złotówkach, bywały też inne mniejsze problemy, których niestety nie pamiętam. Obiecuję, że sprawdzę dokładnie ofertę ubezpieczycieli i poszerzę ten wpis.

Jak najtaniej?

Na pewno ciekawą opcją są Karty. Przyznam, że kilkukrotnie korzystałem z Karty Planeta Młodych (jeśli nie masz ukończonych 39 lat też możesz to rozważyć) i Karty Euro 26 (do 30 roku życia).

Jak to działa? Wraz z zawarciem umowy o kartę przysługuje nam umowa na ubezpieczenie, która zazwyczaj posiada w zasięgu cały świat i jest ważna cały rok, więc oszczędność jest naprawdę ogromna,  jeśli planujesz podróżować kilkukrotnie. Np. Karta Planeta Młodych Travel TA kosztuje nas 60 zł, jesteśmy ubezpieczeni na KL (koszty leczenia) na 60.000 EURO (czyli dwukrotnie więcej niż wymaga konsulat RF) dodatkowo mamy ubezpieczenie NNW na 7000PLN i OC na 50.000 EURO.  Karta Euro 26 jest kilka złotych droższa, kosztuje 73zł (wariant World) - sumy gwarancyjne ubezpiecznia zbliżone są do Planety Młodych.

UWAGA: Nasza polisa, którą składamy w konsulacie składa wówczas się z dwóch dokumentów: Karty (której robimy ksero) oraz Certyfikatu Ubezpieczenia (który w Przypadku Karty Planeta Młodych możesz pobrać na stronie a w przypadku Euro26 należy wysłać maila z prośbą o przesłanie certyfikatu podając swoje dane. Na certyfikacie jest jasno napisane, że takie warunki posiadają wszystkie osoby posiadające Karty, ale wszystko zależy od konsulatu, albo im się spodoba albo nie, mogą zakwestionować np. że nie da się stwierdzić czy przedłożona Karta jest Kartą do tego certyfikatu itd. więc jest to pewne ryzyko

Czy mogę coś zrobić jeśli konsulat nie zaakceptuje ubezpieczenia zawartego na karcie EURO26 lub PLANETA MŁODYCH? Tak, ale uważaj: opisane poniżej techniki mogą powodować poważne konsekwencje, za które nie odpowiadam. Robisz to na własne ryzyko. 

Każde ubezpieczenie można zwrócić jeśli nie zacznie się okres jego ważności, możemy zatem wykombinować następująco:

1. Kupujemy kartę Euro26/ PlanetaMłodych, ale konsulat nie akceptuje ubezpieczenia które ona zawiera
2. kupujemy ubezpieczenie zwykłe dla przykładu TU Europa
3. składamy do konsulatu dokumenty z polisą TU Europa
3. dostajemy wizę
4. po otrzymaniu wizy zwracamy ubezpieczenie i otrzymujemy zwrot kosztów

W rezultacie mamy wizę jakby bez ubezpieczenia, tzn mamy wciąż ubezpieczenie z Karty Planeta Młodych/Euro26, która ta ubezpieczenie zapewnia.

Pozostawiam to Twojemu wyborowi, jeśli nie chcesz kombinować i wolisz spać spokojnie kup "normalne ubezpieczenie" :)

Mam nadzieję, że dowiedziałeś się tego, czego szukałeś, jeśli nie - zawsze możesz do mnie napisać, chętnie pomogę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena