Wielu osobom hala namiotowa kojarzy się z jakimiś obiektami sezonowymi: stawia się ją na początku, a rozbiera na koniec lata. Tak może być, ale są też takie hale, które z powodzeniem można wykorzystać przez cały rok. Oto krótki przewodnik.

Data dodania: 2014-07-21

Wyświetleń: 1465

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dwa rodzaje hal

Zasadniczo hale namiotowe dzieli się na dwa rodzaje: tradycyjne i pneumatyczne. Z zewnątrz mogą one wyglądać dosyć podobnie, natomiast różnice tkwią przede wszystkim w konstrukcji poszycia, ale o tym za chwile. Oba typy namiotów charakteryzują się tym, że szybko się je rozkłada, a jeśli są wykonane z odpowiedniego materiału, to są trwałe i funkcjonalne.

Tradycyjne hale namiotowe

Tradycyjne hale namiotowe do niedawna były wykorzystywane głównie jako magazyny. Jeśli chodzi o namioty magazynowe, to były one projektowane przede wszystkim pod kątem użyteczności, a zatem często hale te nie miały okien, za to dysponowały odpowiednim systemem wentylacji. Na tym się jednak możliwości nie kończą, bo jeśli w poszyciu przewidzieć miejsca na okna zakryte przezroczystym tworzywem, to taki namiot równie dobre nadaje się na wszelkiego rodzaju eventy czy nawet wesela.

Tradycyjne hale namiotowe produkowane są praktycznie w dowolnych rozmiarach. Najpopularniejsze są te niewielkie i średniej wielkości, ale każda firma ma w swojej ofercie także propozycje większe. Te ostatnie wykorzystywane są głównie sezonowo, ale jeśli chodzi o namioty magazynowe, to te mogą być używane przez cały rok. Oczywiście wszystko zależy od tego, co się w takim namiocie będzie przechowywało: tekstylia czy książki, jeśli zabezpieczyć je przed wilgocią, mogą być przechowywane w namiotach przez cały rok!

Hale tradycyjne buduje się z bardzo prostych, by nie rzec prymitywnych elementów. Jednak prostota konstrukcji nie oznacza jeszcze, że hale nie są użyteczne. Podstawowym argumentem przemawiającym za ustawieniem namiotu, jest często czas – jeśli by hale namiotowe wymagał wielu dni pracy nad rozłożeniem, to nie byłyby już dla nikogo atrakcyjne, dlatego system montażu musi być ławy i przejrzysty także dla osób, które nigdy wcześniej z hal namiotowych nie korzystały.

Pneumatyczna hale namiotowe

Hale pneumatyczne są zdecydowanie mniej popularne od tradycyjnych. Ich poszycie jest przynajmniej dwuwarstwowe, a przestrzeń między warstwami wypełnia się powietrzem. To pozwala na poprawienie właściwości termicznych, ponieważ powietrze doskonale chroni przed gwałtownymi zmianami temperatury. Tego rodzaju hale z pełnym powodzeniem mogą być wykorzystywane do wszystkich celów przez cały rok. Trochę inaczej niż w przypadku hal tradycyjnych, w tym przypadku ma sens nawet ogrzewanie kubatury pod namiotem, ponieważ ciepło nie ucieka w błyskawicznym tempie, jak miałoby to miejsce w przypadku hal tradycyjnych. Do budowy hal pneumatycznych stosuje się bardziej wyrafinowane materiały niż w przypadku hal tradycyjnych.

Parametry użytkowe hal pneumatycznych często tylko nieznacznie odbiegają od hal wykonanych z tradycyjnych materiałów i zgodnie ze sztuką budowlaną. Tak naprawdę pod tym względem bliżej halom pneumatycznym do budynków murowanych, niż do hal namiotowych o tradycyjnej konstrukcji, a przy tym czas potrzebny na ustawienie pneumatycznego namiotu wcale nie jest przesadnie długi. Co prawda nie da się tego zrobić w godzinę, ale straty czasu i tak będą mniejsze niż przy budowie hali, choćby najbardziej prowizorycznej, ale z tradycyjnych materiałów, dlatego cieszą się one coraz większą popularnością i są coraz częściej wykorzystywane jako obiekty całoroczne, a nie sezonowe.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena