W dzisiejszych czasach może zdawać się, że wiemy nawet za dużo o wszystkich. Ale w odmętach historii nie brakuje osób, które, z własnej lub narzuconej woli, pozostawały zagadką dla współczesnych. Przyjrzyjmy się tym ciekawym przypadkom.

Data dodania: 2014-07-17

Wyświetleń: 1782

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Człowiek w Żelaznej Masce

Co prawda historia ta obrosła niepotrzebną legendą, ale fakty pozostawiają wiele do interpretacji. Wiadomo że w różnych więzieniach w trakcie panowania Ludwika XIV (1643-1715) przebywał pojedynczy skazany, oddzielony od reszty osobny drzwiami. Podczas przenosin jego twarzy była ukryta pod skórzaną maską (żelazna nie byłaby zbyt poręczna), a jedzenie dostarczali mu wysocy urzędnicy państwowi. Zmarł w 1703 roku, do dziś nie wiadomo kim był ten przeciwnik korony.

 

D.B. Cooper

Człowiek, który samodzielnym wyczynem zaostrzył środki bezpieczeństwa na wszystkich lotniskach świata. 24 listopada 1971 roku, po otrzymania okupu za porwany samolot, wyskoczył z pokładu Boeinga 727 na spadochronie. Do dziś nie ustalono kim był, a od czasów jego zuchwałego skoku na lotniskach instaluje się bramki do wykrywania metalu.

 

Kaspar Hauser

Jeden z najbardziej znanych nieznanych, młodzieniec, który w maju 1828 pojawił się na ulicach Norymbergi, bez jakiegokolwiek pojęcia o swojej tożsamości, za to z tajemniczym listem w kieszeni. Tajemniczy autor tłumaczył, że trzymał go w ukryciu przez długie lata, a następnie wypuścił po osiągnięciu dojrzałości. Hauser zmarł niedługo później od rany ostrzem.

 

Thomas Pynchon

Autor „Tęczy grawitacji” i „Wady ukrytej” jest jednym z bardziej uznanych amerykańskich prozaików, a jednocześnie najmniej poznanym. Nie udzielił żadnego wywiadu, nie podaje swoich zdjęć, nie podpisuje książek i spokojnie żyje w odosobnieniu. A tam gdzie brak informacji, zaczynają się spekulacje, dlatego był podejrzewany o bycie, między innymi, zamachowcem „Unabomberem”.

 

J.D. Salinger

Kolejny pisarz na tej liście i na dodatek kolejny wybitny amerykański prozaik. Autor "Buszującego w zbożu" po wydaniu swojej ostatniej książki w 1965 roku wycofał się ze wszelkiego kontaktu ze światem. Zmarł w 2010 roku, po 45 latach milczenia.

 

Banksy

Mimo że jest autorem pełnometrażowego filmu, sprzedawanym w galeriach artystą i ikoną ruchu sztuki ulicznej, do dzisiaj nie znamy jego personaliów. Sam Banksy umiejętnie wzbudza tym zainteresowanie krytyki i odbiorców, a także gra na oczekiwaniach swoich fanów. Kolejna akcja artystyczna? Kto wie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena