To właśnie obiektyw odgrywa ogromną i ma największy wpływ na jakość zdjęć. To on przepuszcza światło, przez co odpowiada za jakość optyki i ostateczny wygląd zarejestrowanego obrazu. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami lustrzanki, sami możemy wybrać obiektyw tak, aby osiągnąć efekt, na jakim nam zależy.

Data dodania: 2014-07-05

Wyświetleń: 895

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednym z najważniejszych kryteriów doboru obiektywu jest to czy potrzebujemy obiektywu szegokokątnego, superszerokokątnego czy teleobiektywu. Powinniśmy więc zwrócić uwagę na zakres ogniskowych i ich jasność – tak, aby wybrać optymalne kąty widzenia. Obiektyw szerokokątny pozwala fotografować nawet małe pomieszczenia, sprawiając wrażenie przestrzeni i oddalenia od uwiecznianych obiektów. Ich minusem jest to, że nieco zniekształcają obraz – ale za to pozwalają uchwycić znacznie więcej niż standardowe obiektywy, pozwalające uwieczniać obrazy w sposób zbliżony do tego, jak widzi go ludzkie oko. Za to teleobiektywy ujmują w kadrze wąski fragment obrazu, co pozwala stworzyć wrażenie większego zbliżenia, oraz pozwala wyeksponować detale fotografowanego obrazu.

 

Nie bez znaczenia jest też czy zależy nam na obiektywach stałoogniskowych (te nie posiadają pierścienia, pozwalającego na regulację ogniskowej), czy też zmiennoogniskowych. Te pierwsze pozwalają uzyskać lepszą jakość zdjęć, za to nie dają możliwości zmiany ogniskowej – czyli przybliżania i oddalania danego obiektu (zoom). Przy wyborze sprzętu pamiętajmy, by pierścień zmiany ogniskowej był wystarczająco szeroki i wygodny. Istotne jest także to, aby elementy nieruchome były solidne i zapewniały sztywność konstrukcji.

 

Przy wyborze obiektywu istotne jest także jego odpowiednie mocowanie, zwykle za pomocą specjalnego bagnetu. Istotne jest, aby dobrać go do producenta i rodzaju aparatu, jaki posiadamy – tak, by mieć pewność, że będzie on kompatybilny z naszym sprzętem. Jeśli jednak chcemy dobierać do naszego aparatu obiektywy różnych producentów, możemy zaopatrzyć się w przejściówkę – jednak wówczas możemy stracić automatykę sprzętu i stracić pełną funkcjonalność i dostępne opcje.

 

Istotną cechą jest też napęd autofokusa, który zapewnia automatyczne ustawianie ostrości. Starsze modele, wykorzystywały silnik, znajdujący się w korpusie aparaty, obecnie coraz częściej znajduje się on już w samym obiektywie. Chcąc wybrać nowoczesne i bardzo ciche rozwiązania, możemy wybrać silniki pierścieniowe, zwane ultradźwiękowym – te dodatkowo, pozwalają bez dodatkowych przycisków, precyzyjnie wyostrzyć obraz ręcznie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena