Po wykonaniu zdjęcia warto sprawdzić, czy zostało ono prawidłowo naświetlone. Domyślnie w aparacie ustawione jest automatyczne wyświetlanie fotografii tuż po jej wykonaniu - czas prezentacji ujęcia można określić w menu ustawień osobistych.

Data dodania: 2016-03-11

Wyświetleń: 1349

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Oceniamy fotografie w aparacie

Podgląd zdjęć włączamy też samodzielnie za pomocą przycisku znajdującego się obok wyświetlacza. Naciskając prawy lub lewy przycisk wybieraka wielofunkcyjnego lub obracając pokrętło znajdujące się pod kciukiem, wyświetlamy kolejne zdjęcia.

 

Podczas prezentacji fotografii na ekranie możemy też wyświetlić dodatkowe informacje ułatwiające ocenę poprawności naświetlenia. Za pomocą górnego lub dolnego przycisku wybieraka włączamy:

prezentację parametrów ekspozycji, wyświetlanie histogramu oraz wskazanie prześwietleń (zbyt jasne obszary migają na ekranie). Przyciski oznaczone znakami plusa i minusa pozwalają natomiast powiększyć fragment fotografii, co znacznie ułatwia ocenę ostrości obrazu.

W wielu sytuacjach okaże się, że obejrzenie samego zdjęcia nie wystarczy do oceny poprawności jego naświetlenia. Warto wtedy skorzystać z możliwości, jakie daje histogram: na wykresie prezentowane są informacje o zawartości na fotografii tonów ciemnych ( z lewej strony), średnich (część środkowa) oraz jasnych ( po prawej stronie).

Wysokość wykresu w określonym miejscu świadczy o ilości danego waloru na zdjęciu. Lewy i prawy brzeg pola to granice rozpiętości tonów, którą może zarejestrować matryca przy danych parametrach ekspozycji.

 

Prawidłowa Ekspozycja

 

Poprawnie zarejestrowana fotografia ma wykres (histogram) w całości mieszczący się pomiędzy lewym i prawym brzegiem pola.

Kształt wykresu zależy od zawartości ujęcia, a przy typowej scenie ( na przykład różnokolorowy krajobraz wykonany w słoneczny dzień) wygląda on jak masyw górski, rozpoczynający się w lewym dolnym narożniku, kończący w prawym.

Między krańcowymi punktami histogram wznosi się i opada, przybierając najróżniejsze kształty, które zależą od rodzaju fotografowanej sceny.

 

Fotografia niedoświetlona

 

Niedoświetlone kadry charakteryzują się histogramem przesuniętym - w stosunku do prawidłowego - w lewo. Wykres przecina poziomą oś daleko od prawej krawędzi i spiętrza się z lewej strony. Na zdjęciu znajdują się niezawierające szczegółów ciemne obszary (cienie) oraz występuje brak najjaśniejszych partii obrazu (świateł).

 

Fotografia prześwietlona

 

Sytuacja odwrotna do niedoświetlenia - na fotografii znajdują się niezawierające detali jasne partie obrazu oraz występuje brak cieni. Wykres przecina poziomą oś daleko od lewej krawędzi i spiętrza się z prawej strony. Jest to duży błąd, gdyż w prześwietlonych partiach zdjęcia nie uda się odzyskać szczegółów nawet podczas korekty fotografii na komputerze.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena