Dla wielu osób fotografowanie stało się nowym hobby. Każdy z nas posiada niezłej klasy aparat umieszczony w smartfonie, a także chętnie dzielimy się swoimi fotografiami na serwisach społecznościowych. Umieszczanie zdjęć na Instagramie, czy Facebooku z pewnością jest bardzo przyjemne i może być satysfakcjonujące, jednak nasze fotografie bardzo szybko giną wśród olbrzymiej ilości dodawanych wpisów. 

Data dodania: 2020-11-16

Wyświetleń: 832

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak zrobić kolaż ze zdjęć?

Według najnowszych raportów codziennie w internecie jest umieszczanych 500 milionów zdjęć, wynika z tego, że jesteśmy bombardowani treściami cyfrowymi. Mózg broni się przed taką ilością danych, szybko zapominając o nich.

Jednak wiele ze zdjęć, które zrobiliśmy ma dla nas wartość nie tylko wizualną, ale także emocjonalną. Co możemy zrobić, aby ocalić je od zapomnienia?

Doskonałym pomysłem z pewnością jest ich wywołanie. Papierowe zdjęcia to namacalne okruchy wspomnień, które możemy trzymać w dłoniach. Kolekcję fotografii możemy umieścić w ozdobnym albumie albo w specjalnym pudełku na zdjęcia. Jeżeli jednak szukamy oryginalnego rozwiązania, które jednocześnie będzie stanowiło ciekawą ozdobę naszego domu, to warto rozważyć wykonanie kolażu ze zdjęć.

Co to jest kolaż?

Słowo kolaż pochodzi od francuskiego czasownika coller, czyli sklejać. W pewnym sensie tym właśnie jest ta artystyczna technika. Łączymy w niej różne materiały, które tworzą jedną kompozycję. Natomiast kolaż fotograficzny to łączenie fotografii, tak aby powstał zamierzony efekt artystyczny.

Czego potrzebujemy do stworzenia kolażu ze zdjęć?

  • Po pierwsze musimy posiadać kolekcję papierowych fotografii. Jeżeli cenimy wygodę i szybkość realizacji, to najlepiej zdecydować się na wywoływanie zdjęć online. Internetowe fotolaby oferują najlepsze ceny i doskonałą jakość.
  • Po drugie potrzebujemy bazy, na którą nakleimy zdjęcia. Może to być kolorowy karton, możemy też użyć gazet lub wybranego papieru.
  • Potrzebujemy też ramy lub antyram, w których zamieścimy naszą kompozycję.
  • Oczywiście niezbędne też okażą się nożyczki i klej.

Jak zrobić kolaż ze zdjęć?

Kiedy przygotowujemy się do zrobienia kolażu, musimy wybrać odpowiednie zdjęcia. Nie tylko warto, aby łączyły się tematycznie, ale także zachowywały spójność kompozycyjną. Zdjęcia w zbliżonej tonacji barwnej, prawdopodobnie będą korzystniej wyglądały, jako całość.

Pamiętajmy też, że nasza kompozycja nie musi zostać wykonana na planie kwadratu, czy prostokąta. Zdjęcia możemy ułożyć w formie wybranego symbolu lub napisu. Przed naklejeniem fotografii możemy na kartonie delikatnie naszkicować określoną wcześniej formę, dzięki temu łatwiej zachowamy wybrany kształt.

Kiedy już wybraliśmy właściwe zdjęcia, wystarczy je nakleić na karton, a całość umieścić w antyramie.

Kolaż stworzony z własnych zdjęć to nie tylko świetny sposób na ozdobienie mieszkania, to także doskonały pomysł na prezent. Upominek, w który włożyliśmy własny wysiłek, z pewnością zostanie oceniony przez obdarowaną osobę.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena