Trudno wyobrazić sobie, żeby ktoś obecnie nie dysponował choćby najmarniejszym aparatem cyfrowym, zwłaszcza, że także telefony są w nie wyposażane niemalże standardowo. Jednak pamiętajmy, że bycie fotografem nie jest pochodną posiadania aparatu, a raczej specyficznej umiejętności patrzenia i dostrzegania świata wokół.

Data dodania: 2011-02-26

Wyświetleń: 1707

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ponieważ aparat stał się w pewnej mierze symbolem naszej codzienności to i konkursy fotograficzne stały się jego nieodłącznym elementem. Pod znakiem zapytania można jednak postawić celowość organizacji tego typu zawodów. okazuje się jednak, jeśli lepiej przyjrzeć się zagadnieniu, że konkursy fotograficzne są niezwykle istotną częścią świata fotografii.

Przede wszystkim pozwalają fotografom- i zawodowym fotografikom, i amatorom fotografii na publikowanie swoich prac na skalę, której nie zapewniają nawet przeciętne witryny internetowe. W dużej mierze to właśnie konkursy fotograficzne wydają się nieść ze sobą jakąś cząstkę idei pojednania olimpijskiego, ponieważ potrafią nie tylko gromadzić ludzi o bardzo różnych poglądach, o różnym podejściu do spraw codziennych, ale odgrywają także niesłychanie wielką rolę w nagłaśnianiu problemów na tle naprawdę przeróżnym- społecznym, religijnym, etnicznym. Nie da się jednak zaprzeczyć, że podobnie wielką rolę odgrywają one w popularyzacji idei fotografii jako sposobu na życie. Dla wielu twórców konkurs fotograficzny staje się życiową okazją do zaprezentowania swojej własnej postawy życiowej. Mogą oni poprzez fotografie wyrazić siebie i pokazać innym rzeczy, których normalnie się nie zauważa.

Stąd też czasem słyszy się twierdzenie, że konkursy fotograficzne to idea, a nie wydarzenie. Przy tym trzeba dodać, że idea niezwykle piękna, idealnie wpisująca się w krajobraz kultury wysokiej i budująca pozytywne emocje. I nieważne, czy w konkursach się wygrywa czy przegrywa- zgodzić trzeba się z tym, że bez konkursów fotograficznych nasz świat byłby potwornie monotonny.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena