Jak wybrać dobry aparat cyfrowy? Obecnie często kupuje się małe aparaty, tak zwane kompaktowe, które swobodnie mieszczą się w kieszeni. Ważne, żeby miał on właściwy zoom. Może to być model Canona, Fuji czy Panasonic lub Sony. 

Data dodania: 2014-11-21

Wyświetleń: 1828

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nieważne jaka marka, ważne są właściwości danego aparatu. Dobra optyka jest ważna. 6MP jest dobrą rozdzielczością. Większość aparatów jednak posiada rozdzielczość 10 MP lub większą i to też jest dobre. Żaden aparat kompaktowy nie sprawi, że będziemy mieli dobre zdjęcia o czułości większej niż 400 ISO. Superzoomy nie są zbyt przydatne. Mechaniczna stabilizacja obrazu jest niezbędna w aparatach mających ogniskową dłuższą niż 105 mm. Standard pamięci w aparacie jest niewielki, dlatego trzeba mieć co najmniej dwie karty pamięci o pojemności 4GB. Takie karty nie są drogie, a umożliwiają robienie dobrych fotek i przerzucanie ich później do komputera. Ważna jest mocna bateria, a zatem dobrze jest kupić aparat robiący 300 zdjęć na jednym doładowaniu. Dobre są też standardowe akumulatorki, chociaż jest to już rzadkość na rynku. Istotnym parametrem jest szybkość aparatu, jeśli aparat jest zbyt wolny, to sporo zdjęć się marnuje. Jeśli aparat mający 14MP jest tańszy od aparatu mającego 16 MP to koniecznie należy kupić tańszy, bo jego jakość i tak jest bardzo dobra.

Kompletny amator nie powinien kupować lustrzanki cyfrowej, bo wymaga on wymiany obiektywów, jest trudny do obsługiwania. Lustrzanki robią lepsze zdjęcia, ale nie są poręczne i wymagają umiejętności posługiwania się takim aparatem.

Jakie są walory lustrzanki?

Lustrzanka daje lepsze efekty, ma większą ostrość. Dzięki niej można nauczyć się profesjonalnej fotografii. Nie należy szaleć z zakupem obiektywów, wystarczą dwa i już powstają świetne zdjęcia. Lustrzanka jest duża i ciężka, dlatego na wakacje lepiej zabierać aparaty kompaktowe, mieszczące się w kieszeni i robiące całkiem dobre zdjęcia. Lustrzanki można znaleźć w ofercie firm Nikon, Canon, Sony czy Olympus. Nieważna jest marka, lecz właściwości danego aparatu fotograficznego.

Nowa klasa aparatów, czyli bezlusterkowce

Bezlusterkowce są nowymi aparatami, mają wymienne obiektywy i są mniejsze od lustrzanek, lecz ich jakość jest lepsza od jakości kompaktów. Firma Panasonic oferuje znakomite aparaty. Zaawansowane kompakty takie, jak Canon G12, Olympus XZ-1 czy Panasonic LX-5 są godne polecenia. Ich jakość jest dobra. Kosztują one około 1500-2000 złotych. Fotografia jest zabawą, dlatego nie każda osoba skupia się na znakomitym modelu aparatu, lecz na możliwości utrwalania najlepszych chwil w życiu człowieka. W razie wątpliwości można sięgnąć do zasobów internetu i znaleźć najlepszy aparat dla siebie samego. Godne polecenia. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena