W tym artykule postaram się przedstawić różne rodzaje aparatów oraz ich zalety i wady. Na widelec pójdzie aparat kompaktowy, hybryda i lustrzanka. Który wybierze fotograf? Który zrobi lepsze zdjęcie?

Data dodania: 2011-09-30

Wyświetleń: 1803

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aparaty kompaktowe

Przez niektórych zwane małpkami lub "idiotenkamera". Do wad tych aparatów można zaliczyć brak możliwości wymiany optyki, czyli obiektywu, dlatego też należałoby przy zakupie zwrócić uwagę na to jaki obiektyw znajduje się w korpusie. Niestety tego typu aparaty mają ograniczoną możliwość ingerencji w ustawienia ekspozycji, co oznacza, że użytkownik (celowo nie piszę fotograf) zdany jest na ustawienia programowe.

Ale czy aparat kompaktowy posiada same wady? Otóż nie. Gdyby tak było takie aparaty nie sprzedawały by się. Myślę, że największą zaletą jest cena. Są one wielokrotnie tańsze od swoich większych braci. Wielkim plusem jest też ich rozmiar. Połączenie obu tych zalet pozwala zabrać małpkę w miejsca, gdzie nie odważylibyśmy się zabrac lustrzankę np. na wesele, gdzie po kilku głębszych zostałaby miazga z aparatu ;) poza tym małpkę łatwiej schować w garniturze, czy damskiej torebce. Kiedy w Lublinie wychodzę nocą na miasto w celu zrobienia zdjęcia bardzo często biorę ze sobą aparat kompaktowy. Jeśli chodzi o marki, to nie chciałbym tu robić reklamy, ale prym wiodą: Canon, Nikon, Fuji oraz Sony.

Hybrydy

Hybrydy są czymś pośrednim między kompaktami a lustrzankami. Zazwyczaj oferują większe możliwości korekcji ekspozycji oraz lustro, które kieruje obraz z obiektywu do wizjera (w kompaktach obraz jest widziany jedynie na wyświetlaczu LCD). Często hybryda wyposażona jest w niewymienialny obiektyw, ale za to o niezłych parametrach. Przykładowo obiektywy w hybrydzie mają szerszy zakres ogniskowej (zoom) niż większośc obiektywów kitowych dołączanych z lustrzankami. Do hybrydy podobnie jak i lustrzanki można juz podpiąć zewnętrzną lampę błyskową.

Lustrzanki

Nazwa lustrzanki pochodzi od lustra, które odbija obraz z obiektywu do wizjera. W momencie naciśnięcia spustu migawki, lustro podnosi się odsłaniając migawkę. Dzięki temu w wizjerze widzimy to co znajdzie się na fotografii. Wielką zaletą lustrzanek jest możliwość wymiany obiektywów. Przykładowo gdy robimy zdjęcia w ciasnych pomieszczeniach podpinamy obiektyw szerokokątny, żeby uchwycić ciekawe ujęcie kościoła w czasie ślubu możemy podpiąć "rybie oko", a teleobiektywu użyjemy w plenerze.  W związku z wymienną optyką producenci zaczęli sprzedawać korpusy aparatu (inaczej zwane "body") wraz z tanimi obiektywami o gorszej jakości tzw. kitami.

W lustrzance możemy ręcznie nastawiać ostrość, czas ekspozycji, czy przysłonę w obiektywie, a więc mamy pełny wpływ na proces tworzenia zdjęcia.Minusem lustrzanki jest jej rozmiar. W szczególności lustrzanki z górnej półki mają większy rozmiar i wagę. Jeśli chodzi o rozmiar to wpływa on też rozpraszająco na potencjalnych modeli.

Który więc aparat jest najlepszy?

Pozwólcie, że posłużę się tu pewną anegdotą, która przytrafiła mi się podczas robienia zdjęć w czasie ślubu w Lubartowie niedaleko Lublina. Rodzice pary młodej, zawsze gdy widzieli, że się zbliżam z wielkim aparatem od razu ze wstydem odwracali głowy i za nic nie udawało mi się zrobić im zdjęcia. Sięgnąłem więc po mniejszy aparat kompaktowy, który nie rzucał sie w już tak w oczy i uratowałem album ślubny. Odpowiedź na wyżej postawione pytanie pozostawiam Wam...

Licencja: Creative Commons
0 Ocena