Przyjęło się powszechnie w kręgu kultury zachodniej, iż najlepszym dniem tygodnia na ślub jest sobota. Jednak nie ma tu żadnych wskazań, które zmuszałyby przyszłych małżonków do zawierania małżeństwa właśnie w tym okresie. Dlaczego więc właśnie sobota zyskała taką popularność i czy możliwe jest wybieranie innych dni na ślub opowiemy wam w tym artykule.

Data dodania: 2016-08-11

Wyświetleń: 1640

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najlepszy dzień na ślub

ŚLUBNO-WESELNY PRAGMATYZM

Wielu przyszłych małżonków planując swój ślub i wesele bierze pod uwagę wygodę swoją oraz swoich gości. Właśnie ze względu na to najczęściej wybieranym dniem tygodnia jest sobota, która w większości przypadków jest dniem wolnym od pracy (podobnie jak niedziela, czyli dzień najczęściej przeznaczany na odpoczynek po weselu lub też na poprawiny.

Ważną rolę odgrywa również tradycja i nawyk, bowiem przyzwyczajeni jesteśmy do tego, iż to właśnie sobota jest dniem w którym odbywają się śluby i przyjęcia weselne. To efekt dawnych przesądów, które wynikają w dużej mierze z tradycji chrześcijańskiej.

Idealny dzień na ślub

Jedno nie ulega wątpliwości. Nie istnieje idealny dzień na ślub. Każdy jest dobry, o ile zorganizujemy swoją uroczystość z odpowiednim wyprzedzeniem i zaangażowaniem. Istnieje jednak całe mnóstwo przesądów, które mówią o tym, kiedy najlepiej zawierać związek małżeński. I tak: poniedziałek to dobra wróżba dla par dbających o swoje zdrowie. Ślub w ten właśnie dzień to gwarancja dobrej kondycji zdrowotnej małżonków. We wtorek pary stające na ślubnym kobiercu przywołują do siebie bogactwo, zaś te które decydują się na ślub w środę mogą liczyć na powodzenie małżeństwa. Także niedziela jest dniem znakomitym na powiedzenie sobie sakramentalnego „tak” – ten dzień gwarantuje szczęście małżeńskie oraz zgodę pomiędzy małżonkami. Najpopularniejszy dzień w którym w Polsce zawierane są małżeństwa, czyli sobota, to zmienność w życiu, a zatem trochę szczęścia, trochę łez. Dni absolutnie odradzane jeśli o porzekadła chodzi, to czwartek i piątek. Czwartek wróży finansowe straty i przyciąga finansowe fiasko, zaś piątek symbolizuje cierpienie.

Stare porzekadła polskie, czy germańskie mówią także i o innych przesądach. Zgodnie z nimi nie wolno brać ślubu w poniedziałek, bowiem to dzień pechowy i niekorzystny. W tym dniu nie wolno nie tylko brać ślubu, ale i podejmować jakichkolwiek ważnych decyzji, szczególnie zaś finansowych. Zgodnie z polskimi przysłowiami Panny Młode decydujące się na małżeństwo w środę w szybkim tempie zakończą swoje szczęśliwe pożycie wracając do domu rodzinnego. Jeśli wierzycie w tego typu porzekadła i zabobony, nie martwcie się jednak, jeśli wzięliście ślub właśnie w środę lub planujecie dopiero go wziąć. Istnieją bowiem całkowicie sprzeczne porzekadła i wierzenia, w tym także to mówiące, iż małżeństwom zawieranym w środę sprzyja i błogosławi sam święty Antoni, patron szczęśliwych małżeństw.

Ślub w ciągu tygodnia – za i przeciw

Istnieje wiele argumentów przemawiających za tym, by wziąć ślub w dzień powszedni zamiast w sobotę. Przede wszystkim jest to znakomity, bo wolny w urzędzie termin – rzadko która para decyduje się na ślub w środku tygodnia. Także i wynajęcie sali weselnej nie powinno sprawić większych trudności. Dobrym argumentem może być również … niższa cena takiego ślubu. Zazwyczaj w dzień inny niż sobota, czy niedziela młoda para liczyć może na rabaty oraz rozmaite zniżki. Główną przeszkodą stojącą na drodze do ślubu w środku tygodnia jest wygoda zaproszonych gości. wielu z nich może nie dotrzeć na naszą uroczystość z powodu braku urlopu. Jednak jeśli odpowiednio wcześnie uprzedzicie swoich gości o terminie wesela, wówczas nie powinni mieć oni problemu z dotarciem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena