Planując ślub młodzi uwzględnić muszą mnóstwo szczegółów poczynając od zaplanowania przyjęcia weselnego, na wyborze ważnych w trakcie ślubu i wesela osób kończąc.

Data dodania: 2017-07-06

Wyświetleń: 3318

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kto jest kim na weselu

Aby pomóc przyszłym państwu młodym w wyborze odpowiednich osób przedstawiamy najważniejsze role na weselu i ślubie oraz czym muszą zajmować się poszczególne osoby.

 

Świadek / świadkowa

Świadek oraz świadkowa to osoby, które podczas ceremonii ślubnej towarzyszą Państwu Młodym przed ołtarzem lub przed urzędnikiem urzędu stanu cywilnego. To oni składają podpisy na dokumentach potwierdzających zawarcie przez nowożeńców związku małżeńskiego.

Kto może zostać świadkiem. Zgodnie z polskim prawem mogą być to osoby pełnoletnie obojga płci. Nie ma przeciwwskazań, by świadkami było dwóch mężczyzn lub wyłącznie 2 kobiety – wszystko zależy od tego, kogo chcą wybrać na świadków państwo młodzi.

 

Starosta / starościna, drużba / druhna

Osoby te najczęściej wybierane były w przeszłości spośród najbliższych krewnych państwa młodych. Ich rola podczas wesela jest nie do przecenienia, bowiem w przypadku gdy młodzi nie zdecydują się na wodzireja, to właśnie starostowie pełnią funkcję „zabawiacza” gości. to jednak nie jedyny obowiązek starosty / starościny. Jako iż starosta uważany jest za prawą rękę pana młodego, zaś starościna za prawą rękę panny młodej, ich rola polega na pomocy w zabawianiu gości oraz dbaniu o ich zadowolenie oraz satysfakcję. Jeśli decydujecie się na wybór starosty i starościny, niech będzie to osoba komunikatywna, która świetnie będzie potrafiła porozumiewać się z wszystkimi gośćmi.

Warto podkreślić, że starosta i starościna mogą (choć wcale nie muszą) pełnić równocześnie rolę świadka / świadkowej. Niezależnie od tego, czy pełnią podwójną, czy pojedynczą rolę, w trakcie wesela to oni koordynują podawanie potraw na stół, dbają o napoje i alkohol, dobry nastrój gości, zachęcają do zabawy, etc. Zadaniem starosty jest więc tańczenie z mamami, babciami, ciociami, siostrami, państwa młodych, itp., gdy z kolei starościna winna zadbać o płeć męską – wujków, braci, dziadków, ojców, etc.

W końcu starostowie weselni pomagają też państwu młodym podczas oczepin oraz rzucania muszką / krawatem.

 

Dzieci w orszaku ślubnym

Jeśli w waszej rodzinie są małe dzieci, warto wykorzystać je w orszaku ślubnym. Postarajcie się zatem, by do ślubu iść właśnie w ślubnym orszaku, a towarzyszyć wam będą rodzice, świadkowie oraz dzieci – chłopiec i dziewczynka / dziewczynki. Najczęściej małe dziewczynki sypią kwiatki, chłopiec zaś niesie na stosownej poduszce obrączki. Choć jest to w Polsce stosunkowo rzadki, to jednak bardzo fajny widok. Może warto więc zadbać o to, by na waszym ślubie pojawiły się takie właśnie osoby?

Licencja: Creative Commons
0 Ocena