To, jak spłacamy raty kredytu lub wywiązujemy się z codziennych zobowiązań płatniczych, może mieć duży wpływ na naszą wiarygodność płatniczą i finansową. Czym jest BIG, BIK i o co chodzi z pozytywną informacją gospodarczą?

Data dodania: 2014-07-03

Wyświetleń: 892

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mieć albo nie mieć kredyt – czyli znaczenie BIK

BIK, czyli Biuro Informacji  Kredytowej, gromadzi, przechowuje i pozwala mieć wgląd w informacje, dotyczące historii kredytowej poszczególnych osób. BIK zbiera informacje, dotyczące nieterminowych spłat i zalegania ze spłatą zobowiązań, ale może także zwiększyć wiarygodność kredytobiorców i ułatwić uzyskanie kredytu osobom, które posiadają już pozytywną historię płatniczą. Ponadto dzięki pozytywnej historii kredytowej, można zyskać większą wiarygodność podczas ubiegania się o kredyt i uzyskać lepsze warunki.

BIK Pass, to dokument potwierdzający naszą pozytywną historię kredytową i wiarygodność płatniczą. Po wypełnieniu wniosku, można go otrzymać w formie papierowej lub PDF. Dzięki temu dokumentowi, można stać się klientem godnym zaufania, co być może ułatwi uzyskanie lepszych warunków np. podczas negocjacji z bankiem lub ubezpieczycielem.

MR BIG

BIK gromadzi informacje dotyczące spłacania rat i kredytów, z kolei BIG, czyli biuro informacji gospodarczej, prowadzi spis historii płatniczej i zobowiązań, dotyczących długów, których powstanie wynika z zawartej umowy (np. z gazownią, dostawcą prądu czy operatorem sieci komórkowej).  Działa on w oparciu o ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Trafić można tutaj nawet zalegając „tylko” 200 zł, jednak nie wcześniej niż po upływie 60 dni od terminu płatności – jednak zawsze po uprzednim poinformowania dłużnika za pomocą listu poleconego.

Jednak BIG może też pomóc w budowaniu pozytywnego wizerunku rzetelnego płatnika. Jeśli regularnie spłacamy nasze zobowiązania – możemy dzięki temu budować pozytywną historię, która zwiększy naszą wiarygodność finansową – ta może się przydać zarówno podczas zaciągania kredytu, jak i przy zawieraniu umów ratalnych czy abonamentowych. Pozytywna informacja finansowa, może stanowić solidny argument podczas negocjacji z bankiem czy operatorem, dzięki któremu możemy uzyskać większą wiarygodność, a co za tym idzie lepsze warunki.

Zarówno w BIG jak i w BIG, raz na pół roku mamy prawo za darmo sprawdzić naszą historię płatniczą i to kto w czasie minionych 12 miesięcy wyszukiwał informacje o nas. Jeśli trafiliśmy na listę, jednak już spłaciliśmy swoje zobowiązania, mamy prawo ubiegać się o wykreślenie z listy.

Licencja: Creative Commons